Kolej zawiesza kolejne połączenia regionalne w Małopolsce

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 04-07-2006, 18:12

Kolej zawiesi od najbliższego poniedziałku kolejnych 14 regionalnych połączeń na terenie województwa małopolskiego - poinformowała PAP we wtorek rzecznik prasowy Małopolskiego Zakładu Przewozów Regionalnych w Krakowie, Katarzyna Dzierżak-Piotrowicz.

Kolej zawiesi od najbliższego poniedziałku kolejnych 14 regionalnych połączeń na terenie województwa małopolskiego - poinformowała PAP we wtorek rzecznik prasowy Małopolskiego Zakładu Przewozów Regionalnych w Krakowie, Katarzyna Dzierżak-Piotrowicz.

Według niej decyzja przewoźnika jest zgodna z zaleceniem samorządu Małopolski (który jest ustawowym organizatorem transportu kolejowego na obszarze województwa), aby wstrzymać kursowanie pociągów regionalnych o najniższej frekwencji podróżnych i najwyższym deficycie. W województwie małopolskim po ograniczeniach wprowadzonych w ostatnich tygodniach liczba pociągów zmniejszy się z 357 do około 260.

Od poniedziałku zawieszone zostaną wybrane połączenia, głównie na trasach Kraków-Zakopane i Kraków-Sucha Beskidzka.

Likwidując najbardziej nierentowne połączenia samorząd województwa chce zmniejszyć straty generowane przez pociągi regionalne na terenie województwa małopolskiego, które w tym roku prognozowane są na 67 mln zł. Tymczasem województwo deklaruje przeznaczenie 27 mln zł na dofinansowanie przewozów w regionie.

Przeciwko likwidacji regionalnych połączeń kolejowych w Małopolsce protestują kolejarze. Ostrzegają, że przyniosą one zwolnienia pracowników spółek kolejowych oraz niedogodności dla mieszkańców Małopolski.

Od 1 lipca 2006 roku PKP Przewozy Regionalne zatrzymały ruch 40 pociągów na terenie pięciu województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, śląskiego, podlaskiego, małopolskiego. Jak wyjaśnił przewoźnik, są to pociągi cieszące się niewielkim powodzeniem wśród podróżnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kolej zawiesza kolejne połączenia regionalne w Małopolsce