Koleje Mazowieckie kupią pociągi za 2,2 mld zł

AR
opublikowano: 18-01-2018, 14:15
aktualizacja: 18-01-2018, 14:23

Szwajcarski Stadler dostarczy samorządowej spółce 71 nowych pojazdów szynowych.

Samorząd województwa mazowieckiego ogłosił podpisanie „historycznej” umowy. Chodzi o zakup nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych za 2,2 mld zł przez Koleje Mazowieckie. 

Szwajcarski producent pokonał w przetargu dwóch konkurentów - Newag oraz konsorcjum firm Pesa Bydgoszcz i ZNTK „Mińsk Mazowiecki”. 

– Wszystkie zamówione pociągi zostaną wyprodukowane w województwie mazowieckim – w zakładzie Stadler Polska w Siedlcach – we współpracy z naszymi lokalnymi partnerami i dostawcami. To zamówienie cieszy nas niezmiernie również dlatego, że dzięki niemu oraz zamówieniu na tramwaje dla Krakowa – planujemy utworzyć w naszym zakładzie w Siedlcach nowe miejsca pracy – poinformował Christian Spichiger, prezes zarządu Stadler Polska.

Urzędnicy podkreślają, że więcej pojazdów to przede wszystkim częstsze kursy pociągów na Mazowszu. Dziś Koleje Mazowieckie są największym regionalnym przewoźnikiem w Polsce. Słyną też niestety z częstych opóźnień pociągów. Powiększony skład ma się przyczynić do zwiększenia komfortu pasażerów. 

– Kiedy tworzyliśmy Koleje Mazowieckie dysponowały one jedynie dzierżawionymi i dość wysłużonymi pojazdami. Dziś wożą pasażerów 317 składami, a po tym zakupie będzie ich 388 – komentuje Adam Struzik, marszałek Mazowsza. 

Połowę kosztów zakupu samorząd chce sfinansować ze środków unijnych – dotacją z Programu Infrastruktura i Środowisko. 

W nowych pociągach ma być klimatyzacja i dostęp do internetu. Dodatkowo będą wyposażone m.in. w ETCS (europejski system sterowania), wewnętrzny i zewnętrzny monitoring, udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, mocowania wózków inwalidzkich, dziecięcych i rowerów oraz toalety. W sytuacji awaryjnej do dyspozycji pasażerów będzie interkom umożliwiający ich kontakt z maszynistą oraz defibrylatory AED. Maszyny będą osiągać prędkość nie mniejszą niż 160 km/h. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane