Koleje: odbudowano trakcję elektryczną nad jednym z torów

PAP
06-03-2012, 08:26

We wtorek rano zakończono odbudowywanie sieci trakcyjnej nad jednym z torów uszkodzonych podczas sobotniej katastrofy kolejowej pod Szczekocinami - poinformował Świętokrzyski Zakład PKP Energetyka. Być może po południu tor zostanie przywrócony do ruchu.

Jak powiedział PAP wicedyrektor Zakładu PKP Energetyka w Kielcach Krzysztof Piłat, prace na miejscu katastrofy prowadzono przez całą noc.

"Sieć nad torem nr 2 jest gotowa. Przy użyciu specjalistycznej palownicy zamontowaliśmy nowy słup, wymieniliśmy też część przewodów jednej z linii energetycznych" - poinformował Piłat.

Dodał, że do trakcji można już podłączyć napięcie, ale ze względu na bezpieczeństwo osób prowadzących pozostałe prace w miejscu katastrofy, nastąpi to później.

Dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Kielcach Adam Młodawski wyjaśnił, że na torze nr 2 nie doszło do wypadku, został on jednak uszkodzony w wyniku wykolejenia się pociągów i w czasie akcji ratowniczej.

"Będą jeszcze prowadzone prace przy regulacji tego toru i naprawie podkładu. Prawdopodobnie po południu uda się przywrócić ruch na torze nr 2, ale pociągi będą poruszały się w tym miejscu z ograniczoną prędkością" - tłumaczył Młodawski.

Potem ekipy remontowe rozpoczną prace przy naprawie toru nr 1 - gdzie zdemontowano szyny - i odbudowie trakcji elektrycznej nad torem.

Na miejscu katastrofy akcja poszukiwania ciał zakończyła się w poniedziałek wczesnym popołudniem. Kilkadziesiąt minut wcześniej z torów uprzątnięto ostatni wrak - lokomotywy ET-22.

W sobotę wieczorem w pobliżu Szczekocin koło Zawiercia zderzyły się czołowo pociągi TLK "Brzechwa" z Przemyśla do Warszawy Wschodniej i Interregio "Jan Matejko" relacji Warszawa Wschodnia - Kraków Główny. Pociąg Warszawa-Kraków wjechał na tor, po którym z naprzeciwka jechał pociąg Przemyśl-Warszawa. Zginęło 16 osób, a 57 zostało rannych. Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Częstochowie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Koleje: odbudowano trakcję elektryczną nad jednym z torów