Koleje Rosyjskie zainwestują 13 bln rubli do 2030 r.

04-09-2007, 20:55

Koleje Rosyjskie zainwestują 13 bln rubli (506 mld USD) do 2030 roku. Poprawa ich funkcjonowania ma pomóc w przyspieszeniu wzrostu gospodarczego Rosji.

Koleje Rosyjskie to największy na świecie przewoźnik kolejowy. Spółka posiada tory o łącznej długości 80 tys. km, przebiegające przez 11 stref czasowych. Jej prezes, Władymir Jakunin, spotkał się we wtorek z prezydentem Władymirem Putinem. Miał zadeklarować, że głównym celem planu inwestycyjnego jest likwidacja "wąskich gardeł" w infrastrukturze kolejowej, które uniemożliwiają rozwój gospodarczy niektórych regionów. W kwietniu Jakunin sygnalizował, że Koleje Rosyjskie muszą przeprowadzić inwestycje na poziomie 10 bln rubli, aby nie stać się przeszkodą dla rozwoju Rosji.

Realizacja planów inwestycyjnych Kolei Rosyjskich ma przebiegać w dwóch fazach. Pierwsza, w latach 2008-2015, ma polegać na modernizacji istniejącej infrastruktury. W drugiej, planowanej na lata 2016-2030, ma zostać wybudowane 15,8 tys. km nowych linii kolejowych. Wśród projektów jest m.in. budowa połączenia między obecną siecią a Cieśniną Beringa. Rosjanie planują wybudowanie pod nią najdłuższego tunelu na świecie, łączącego ich kraj z amerykańskim stanem Alaska. Tunel to jeden z elementów projektu, którego celem jest przesyłanie ropy, gazu i elektryczności z Syberii do USA i Kanady. Jego wartość szacuje się na 65 mld USD.

Koleje Rosyjskie planują także budowę trasy biegnącej przez Koree Południową i Północną. Chcą w ten sposób zaoferować możliwość transportu towarów z południa Półwyspu Koreańskiego do Europy.
MD, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Koleje Rosyjskie zainwestują 13 bln rubli do 2030 r.