Kolejka chętnych do mobilnej TV

KL
opublikowano: 30-11-2007, 00:00

Telewizja mobilna stała się przebojem, zanim jeszcze zaczęła działać. Już 50 firm chce wspólnie testować nową technologię.

Telewizja mobilna stała się przebojem, zanim jeszcze zaczęła działać. Już 50 firm chce wspólnie testować nową technologię.

To przełom na rynku telefonii — PTC i Centertel podpisały wczoraj list intencyjny o współpracy przy tworzeniu standardów pozwalających na wdrażanie i rozwój mobilnych usług nowej generacji. Zainteresowanie nowymi usługami jest ogromne. Aż 50 firm chce przyłączyć się do konsorcjum, które przez rok będzie mogło testować w Polsce mobilną telewizję. 18 grudnia mają przedstawić Urzędowi Komunikacji Elektronicznej (UKE) propozycje. Na razie w sprawie wspólnych testów dogadało się 12 firm, działających pod egidą Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Jednak zainteresowanych jest znacznie więcej.

— Nie może być żadnych ograniczeń w uczestnictwie w konsorcjum, inaczej ten projekt nie ma sensu — mówi Anna Streżynska, szefowa UKE.

Operatorzy obawiają się jednak, że tak duża grupa niewiele zdziała. Wątpliwości ma też Bogdan Zytka z firmy konsultingowej Accenture, która brała udział w pionierskim wdrożeniu mobilnej TV we Włoszech.

— Taka współpraca raczej nie wypali. Powinno być kilku liderów, a reszta zainteresowanych firm mogłaby śledzić przebieg testów — twierdzi Bogdan Zytka.

Dodaje, że od strony technologicznej wprowadzenie telewizji mobilnej jest możliwe w ciągu trzech-czterech miesięcy. Znacznie więcej czasu zajmą jednak kwestie regulacyjne i proceduralne.

Polskie testy mogłyby zacząć się w lutym 2008 r. i potrwać rok. Regulator jednak nie gwarantuje, że jeśli się powiodą, mobilna TV będzie mogła od razu ruszyć komercyjnie.

— Nie mogę tego gwarantować. Wynika to m.in. ze stanu prac nad wdrażaniem cyfrowej telewizji naziemnej. Do tej pory zajmował się tym zespół międzyresortowy, ale nie wiem, jak będą wyglądały te prace obecnie. Cyfryzacja telewizji w Polsce stoi pod znakiem zapytania — mówi szefowa UKE.

Testy miałyby zostać przeprowadzone w technologii DVBH, którą testuje kilka firm, w tym PTC, Emitel, Polskie Sieci Nadawcze i Info-TV-FM.

— Ta technologia jest obecnie popierana przez Komisję Europejską, która chce, by przemysł telekomunikacyjny, ogłosił jeden standard mobilnej TV dla całej UE — mówi Zbigniew Gumuliński, szef Info-TV-FM.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KL

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kolejka chętnych do mobilnej TV