Kolejka chętnych do przejęcia DWS TFI

Grzegorz Nawacki
20-05-2010, 00:00

W walce o 1,5 mld zł aktywów w funduszach inwestycyjnych zmierzą się Skarbiec, Quercus, Noble, Investors i Opera.

Niemcy szukają kupca na towarzystwo. Nie potrwa to długo

W walce o 1,5 mld zł aktywów w funduszach inwestycyjnych zmierzą się Skarbiec, Quercus, Noble, Investors i Opera.

Po blisko 13 latach z polskim rynkiem funduszy inwestycyjnych pożegna się z DWS. Niemiecki właściciel — inwestycyjne ramię Deutsche Banku, wystawił TFI na sprzedaż. Na brak chętnych nie będzie narzekał.

— Jeśli informacja o sprzedaży DWS się oficjalnie potwierdzi, to będziemy chcieli rozmawiać o transakcji. Jesteśmy zainteresowani przejęciem TFI — mówi Mariusz Staniszewski, prezes Noble Funds TFI.

Długa lista

DWS ma 1,49 mld zł aktywów, co daje mu 1,42 proc. udziału w rynku. Gotowość do przyjrzenia się transakcji wyraża Copernicus Capital TFI. Ale lista chętnych jest dłuższa.

— Jesteśmy zainteresowani udziałem w konsolidacji rynku TFI po stronie kupujących — mówi Bogusław Grabowski, prezes Skarbiec TFI.

— Analizujemy projekty, które pojawiają się na rynku w zakresie konsolidacji TFI, szczególnie, że mamy sporo gotówki — mówi Grzegorz Mielcarek, członek zarządu Investors TFI.

Rok temu ma przejęcie SEB zdecydowała się Opera. Udana fuzja nie wyczerpała apetytów tego prywatnego TFI.

— Biorąc pod uwagę cenę, którą zapłaciliśmy i biznes, który przejęliśmy jesteśmy bardzo zadowoleni z kupna SEB. Nie wykluczamy dalszych przejęć. W odróżnieniu od innych mamy doświadczenie w fuzjach. Z kapitałem nie będziemy mieli problemu — przy poprzednim przejęciu pozyskaliśmy finansowanie od inwestora. Zawsze możemy też wejść na giełdę — mówi Tomasz Korab, członek zarządu Opera TFI.

Według rynkowych plotek kupnem DWS bardzo zainteresowany jest Quercus.

— Nie mam w tej sprawie nic do powiedzenia — mówi Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI.

Skąd takie duże zainteresowanie?

— W tym biznesie najważniejszy jest efekt skali. Największe koszt to wynagrodzenia, czynsz najmu i koszty dostępu. I one są w dużej mierze stałe bez względu na to jak dużymi aktywami się zarządza — tłumaczy Tomasz Korab.

Zdaniem ekspertów najbardziej zdeterminowany do kupna jest Quercus, bo po przejęciu aktywa wzrosłyby z 0,62 do 2 mld zł. Dzięki temu, że jest spółką giełdową, ma też ułatwiony dostęp do pozyskania kapitału. Opera przejęła SEB dzięki pozyskaniu kapitału od Dariusza Wojdygi. Od strony kapitałowej faworytem jest Skarbiec, który należy do Enterprise Investors i dysponuje gotówką od ręki.

Nie urośli

Dlaczego Niemcy chcą sprzedać polską filię? Centrala w Frankfurcie pozostawiła nasze pytania bez odpowiedzi. Z szefem w Polsce nie udało nam się skontaktować. Według ekspertów DWS, który jest liderem branży zarządzania aktywami w Niemczech i piątym pod względem wielkości graczem w Europie jest rozczarowany efektami blisko 13-letniej działalności w Polsce. Za firmą ciągnie się też zeszłoroczna wpadka nagłośniona przez "Puls Biznesu" związana z inwestycją w trefne obligacje, która doprowadziła do zawieszania odkupywania jednostek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Kolejka chętnych do przejęcia DWS TFI