Kolejka po uzdrowisko

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 17-02-2010, 00:00

Walka będzie ciekawa. O Polanicę-Zdrój starają się KGHM TFI, Kofola, Lux-Med, EMC i Marek Jutkiewicz.

O Zespół Uzdrowisk Kłodzkich ubiegają się znane firmy

Walka będzie ciekawa. O Polanicę-Zdrój starają się KGHM TFI, Kofola, Lux-Med, EMC i Marek Jutkiewicz.

Tak ciekawej rywalizacji już dawno nie było. Ministerstwo Skarbu Państwa ogłosiło wczoraj, że otrzymało siedem ofert zakupu prywatyzowanego Zespołu Uzdrowisk Kłodzkich. To największy w Polsce kompleks uzdrowiskowy, w którego skład wchodzą trzy popularne kurorty: Polanica–Zdrój, Duszniki–Zdrój i Kudowa–Zdrój. Kurorty słyną ze źródeł wód mineralnych. Nic więc dziwnego, że chętnych nie brakuje.

Ofertę złożył KGHM TFI, fundusz należący do miedziowego kombinatu. Już wcześniej anonsował, że zamierza inwestować m.in. w firmy istniejące, o ugruntowanej pozycji na rynku. Słynne uzdrowisko spełnia te kryteria.

Poza nim w przetargu wystartowała czeska firma napojowa Kofola, która dwa lata temu połączyła się z Hoopem. Przedstawiciele firmy nie odpowiedzieli nam wczoraj na pytania o cel takiej inwestycji. Można przypuszczać, że zależy im na dostępie do cennych wód.

Co ciekawe, o uzdrowisko stara się również założyciel i były właściciel Hoopa — znany biznesmen Marek Jutkiewicz.

— Gros moich inwestycji to sektor medyczny. Od dawna rozwijam sieć klinik kardiologicznych Allenort, która liczy już siedem placówek, a wkrótce otworzy ósmą — o profilu onkologicznym. Uzdrowisko w Polanicy Zdroju świetnie się wpisuje w ten model, ponieważ specjalizuje się w rehabilitacji kardiologicznej — wyjaśnia Marek Jutkiewicz.

Na liście chętnych jest również grupa EMC Instytut Medyczny.

— Chcemy utrzymać dotychczasową leczniczą funkcję uzdrowiska. W planach mamy też rozbudowę części rehabilitacyjnej, bo to dziedzina, w której ciągle odczuwamy niedobór — mówi Piotr Gerber, prezes EMC.

Jego zdaniem, między grupą a prywatyzowanym przez skarb zespołem uzdrowisk istnieje synergia w wielu obszarach.

— Przede wszystkim jesteśmy blisko, bo większość placówek naszej sieci zlokalizowana jest w tej części Polski, głównie na Dolnym Śląsku. Mamy m.in. szpitale we Wrocławiu, Kowarach, Ząbkowicach i Lubinie. W sieci EMC działa też szpital geriatryczny w Katowicach, który mógłby dostarczać pacjentów uzdrowisku — dodaje Piotr Gerber.

Uzdrowisko pasuje też najwyraźniej do portfela grupy Lux-Medu, którą tworzą ogólnopolskie sieci przychodni: CM Lim, Lux-Med, Medycyna Rodzinna i Promedis.

— Poszukujemy nowych obszarów rozwoju, a w ostatnim czasie przejęliśmy 88 proc. udziałów w domu opieki Tabita w Konstancinie-Jeziornej. Chcemy spożytkować nasze doświadczenie w obszarze społecznie ważnym, jakim jest troska o ludzi przewlekle chorych i seniorów. Prowadzenie uzdrowiska w Polanicy-Zdroju w naturalny sposób wpisywałoby się w tę strategię — mówi Anna Rulkiewicz-Kaczyńska, prezes Lux-Medu.

Poza tym o Polanicę-Zdrój stara się Zespół Uzdrowisk Polskich—Polanica-Zdrój oraz Przedsiębiorstwo Usług Hotelarskich i Turystycznych (prowadzi w Warszawie m.in. hotel Portos)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy