Kolejna fala osłabienia złotego

Joanna Pluta
opublikowano: 13-02-2009, 00:00

Kurs EUR/PLN zwyżkował w okolice 4,65. Powyżej miesięcznych szczytów na poziomie 3,65 wzrosły również notowania USD/PLN. Wraz ze złotym osłabiały się pozostałe waluty regionu. Kurs euro wyrażony w koronie czeskiej pokonał kolejne wsparcie na 28,7, co otwiera tej parze walutowej drogę do wzrostu w okolice 30 CZK za EUR. W pobliżu psychologicznego poziomu 300 porusza się również kurs EUR/HUF.

Wyjaśnieniem spadków jest wciąż wysoka awersja do ryzyka, która nie daje spokoju walutom regionu emerging markets. Chociaż określane są one ostatnimi pretendentami do wejścia w recesję i jednocześnie pierwszymi kandydatami do dynamicznego odreagowania, w obliczu spadków na głównych światowych giełdach nikt nie odważy się lokować kapitału na rynkach wschodzących.

Osłabienie złotego może być zatem kontynuowane. Niewykluczone, że przed ostatecznym odreagowaniem w notowaniach EUR/PLN obserwowane będą poziomy 4,80-4,90.

Joanna Pluta

DM TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Pluta

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu