Kolejna fala plajt banków w Stanach Zjednoczonych

RAV,BLOOMBERG
opublikowano: 25-05-2009, 00:00

W ostatnich trzech

W ostatnich trzech

dniach upadły trzy banki. Od początku roku aż 36.

Tak dużej liczby bankructw nie było od 15 lat.

Miniony weekend nie zapisze się dobrze w pamięci bankierów w Stanach Zjednoczonych. Pierwsze złe informacje pojawiły się już w piątek. Amerykański nadzór bankowy zamknął BankUnited FSB, pożyczkodawcę z Florydy. To największy w tym roku bankowy bankrut. Federalną Agencję Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) kosztowało to aż 4,9 mld USD.

Dzień później czarne chmury spowiły niebo nad stanem Illinois, gdzie ogłoszono upadek banków Strategic Capital Bank i Citizens National.

Od początku roku w USA zbankrutowało 36 banków. Tylu plajt w tak krótkim czasie nie zanotowano od 15 lat — ocenia FDIC. Dla porównania, w całym ubiegłym roku pod młotek trafiło 25 banków, a rok wcześniej zaledwie trzy.

FDIC uspokaja Amerykanów, że nie muszą obawiać się o oszczędności.

— Depozyty są bezpieczne i nie ma powodu, by je wycofywać — twierdzi agencja.

Aktywa banku z Florydy przejmie nowo powołany BankUnited.

— Będzie on największym niezależnym bankiem stanu, podobnie jak jego poprzednik — podała FDIC.

Agencja znalazła również "spadkobierców" dla zamykanych banków z Illinois — będą to Midland States Bank i Morton Community Bank.

Zdaniem analityków, amerykański system bankowy czekają kolejne bankructwa.

Gerard Cassidy, analityk RBC Capital Markets i współtwórca systemu wczesnego ostrzegania przed upadkiem instytucji finansowych, zapowiadał w lutym, że w ciągu 3-5 lat w USA może upaść 1000 banków.

Federalna Agencja Ubezpieczeń Depozytów ocenia, że do 2013 r. plajty ubezpieczonych banków będą ją kosztowały 65 mld USD.

65

mld USD Tyle Federalna Agencja Ubezpieczeń Depozytów zapłaci za plajty banków w USA do 2013 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RAV,BLOOMBERG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu