Kolejna odsłona sporu o Dębicę

DI
opublikowano: 21-02-2011, 00:00

Pojawił się raport rewidenta w sprawie cen transferowych, Tego samego, którego powołanie wstrzymał sąd.

Pojawił się raport rewidenta w sprawie cen transferowych, Tego samego, którego powołanie wstrzymał sąd.

W piątek informowaliśmy, że sąd apelacyjny uznał argumenty PZU i wstrzymał wykonanie uchwały listopadowego walnego zgromadzenia Dębicy w sprawie powołania biegłego rewidenta ds. szczególnych. Jego zadaniem miało być sprawdzenie mechanizmu ustalania cen transferowych. To temat, który podzielił Goodyeara (większościowego akcjonariusza producenta opon) oraz PZU (mniejszościowego). Finansowy inwestor uważa, że dębicka fabryka za tanio sprzedaje opony wiodącemu właścicielowi.

Sprawę miał zbadać biegły rewident. Na ubiegłorocznym walnym Goodyear przegłosował, by została nim firma Grant Thornton Frąckowiak. PZU z kolei upierało się, by było to BDO. W piątek, już po wyroku sądu apelacyjnego, Dębica opublikowała raport Grant Thornton Frąckowiak. Wynika z niego, że marże, które osiągała oponiarska spółka w relacjach z podmiotami z grupy Goodyera, były rzeczywiście niższe od tych, które uzyskiwała w relacjach z zewnętrznymi kontrahentami. Rewident sugeruje jednak, że nie można tych dwóch kategorii porównywać, bo występują czynniki (skala obrotu, przeniesienie ryzyka handlowego), które uzasadniają ustalenie niższej marży.

— Transakcje z podmiotami z grupy Goodyear (...) przyniosły zysk dla spółki (...). Ponadto zwrócić uwagę należy, iż z uwagi na zastosowanie mechanizmu ustalania marży na zasadzie "koszt plus" w transakcjach z podmiotami grupy Goodyear zysk ten miał charakter stabilny — twierdzi Grant Thornton Frąckowiak.

Rewident dodaje, że poziom rentowności i marż operacyjnych "jest zbliżony do wartości przeciętnych osiąganych w grupie porównywalnych podmiotów".

— Stosowana przez spółkę metoda ustalania warunków transakcji z podmiotami z grupy Goodyear była zgodna z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego — podsumowuje Grant Thornton Frąckowiak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy