Kolejna odsłona sporu TP i DPTG

MEW
opublikowano: 09-09-2011, 00:00

Wkrótce sąd zdecyduje, co ze sporem między polskim i duńskim operatorem. Ale odwołania będą trwać latami.

Wkrótce sąd zdecyduje, co ze sporem między polskim i duńskim operatorem. Ale odwołania będą trwać latami.

Telekomunikacja Polska (TP) i duńska firma DPTG walczą o 2,9 mld DKK (1,57 mld zł). Sąd gospodarczy w Wiedniu ogłosił, że wyda decyzję w sprawie tego sporu w ciągu dwóch miesięcy — poinformował GN Store Nord, właściciel DPTG.

Rok temu wiedeński sąd arbitrażowy wydał wyrok, zgodnie z którym TP ma zapłacić DPTG karę tej wysokości za zaległe — zdaniem duńskiego telekomu — wpłaty z tytułu umowy zawartej w 2001 roku. TP odwołała się od wyroku arbitrażu do sądu gospodarczego w Wiedniu. Jednak zapowiadana decyzja tego sądu nie oznacza końca sporu.

— TP może złożyć apelację, potem odwołać się do sądu wyższej instancji. Cała procedura może trwać jeszcze dwa lata — mówi Cezary Wiśniewski z kancelarii Linklaters, reprezentującej TP.

By DPTG mogło otrzymać pieniądze od TP, musi otrzymać klauzulę wykonalności wyroku w polskim sądzie. Polski sąd czeka z rozpatrzeniem sprawy nadania klauzuli wykonalności do czasu wyjaśnienia sporu przed sądem powszechnym w Austrii. DPTG złożyło apelację od decyzji o zawieszeniu postępowania w Polsce.

— Nawet jeżeli ostateczna decyzja sądów w Wiedniu byłaby korzystna dla DPTG, nie będzie ona miała automatycznego przełożenia na to, co się dzieje w Polsce. TP liczy na to, że polski sąd odmówi jego wykonalności ze względu na niezgodność z polskim porządkiem prawnym — mówi Cezary Wiśniewski.

DPTG złożyło też wnioski o wykonalność wyroku w kilku krajach europejskich. Sąd w Holandii również czeka na decyzję w Wiedniu.

W sporze chodzi o wpływy z umowy z 1991 roku na połączenie światłowodowe zainstalowane przez duńskiego operatora dla poprzednika Grupy TP. Polski operator miał płacić prawie 15 proc. dochodów z tego światłowodu na rzecz DPTG. Strony nie zgadzają się co do kalkulacji tej kwoty.

Równolegle toczy się postępowanie dotyczące drugiej fazy sporu pomiędzy TP a DPTG. W tym przypadku chodzi o 2,4 mld DKK (1,24 mld zł). W TP szacuje się, że decyzja w tej sprawie może zapaść najwcześniej w 2013 roku. Sprawę może zakończyć ugoda, ale żadne rozmowy pomiędzy TP a DPTG się nie toczą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu