Kolejna wymuszona zmiana personalna w tureckim banku centralnym

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 25-05-2021, 08:46

Nie ustaje presja polityczna na przedstawicieli tureckich władz monetarnych. We wtorek ze stanowiska usunięty został jeden z dotychczasowych wiceprezesów, donosi Reuters.

Centrala tureckiego banku centralnego w Ankarze
Centrala tureckiego banku centralnego w Ankarze
fot. Miguel Angel Sanchez/Bloomberg

Do dymisji zmuszony został Oguzhan Ozbas, piastujący dotychczas funkcję jednego z czterech wiceprezesów. Na stanowisku zastąpi go Semih Tumen, który do tej pory był doradcą prezydenta Tayyipa Erdogana oraz kierownikiem wydziału ekonomii na Uniwersytecie TED w Ankarze. W latach 2002-2018 pracował na różnych stanowiskach w Centralnym Banku Turcji.

Przed dwoma miesiącami, na skutek nacisków ze strony Erdogana zwolniony został Naci Agbala szef banku centralnego. Stało się tak w reakcji na mocną podwyżkę stóp procentowych, której zadaniem było wyhamowanie inflacji. Do dymisji doszło w zaledwie dwa dni po zaostrzeniu polityki monetarnej, któremu od dłuższego czasu przeciwny jest właśnie Erdogan. Na stanowisko szefa władz monetarnych wybrany został Sahap Kavcioglu, były prawnik partii rządzącej i również krytyk restrykcyjnej polityki pieniężnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane