Kolejne gdańskie kamienice zyskają artystyczne elewacje

PAP, DI
opublikowano: 12-10-2019, 19:10

Miasto Gdańsk ogłosiło nabór do kolejnej edycji projektu, w ramach którego odnawiane są elewacje kamienic ulokowanych w historycznym centrum. Fasady zyskują nowe, zaprojektowane przez artystów zdobienia.

O uruchomieniu naboru do kolejnej – ósmej już z kolei, edycji przedsięwzięcia noszącego nazwę "Gdańskie Fasady OdNowa", poinformowała Joanna Bieganowska z zespołu prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Bieganowska podkreśliła, że do programu mogą zakwalifikować się wyłącznie kamienice stojące na Głównym Mieście, nieobjęte indywidualnym wpisem do rejestru zabytków. Wyjaśniła, że chęć udziału w projekcie mogą zgłaszać wspólnoty mieszkaniowe; wcześniej muszą one przyjąć stosowną uchwałę.

Przystępujące do przedsięwzięcia wspólnoty muszą pokryć koszt przygotowania projektu prac konserwatorskich oraz "wykonać i ukończyć w terminie prace remontowe polegające m.in. na uzupełnieniu tynków, zapewnieniu właściwego stanu blach oraz oczyszczeniu i uzupełnieniu braków w powojennych elementach kamiennych, takich jak figury w szczytach fasad, zdobienia, dekoracje".

Bieganowska poinformowała, że z kolei z funduszy miejskich pokryty zostanie koszt wynajmu rusztowań, podstawowego malowania elewacji i wykonania na niej artystycznych dekoracji.

Chętne wspólnoty powinny zgłaszać się do udziału w projekcie w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni (Dział Rozwoju Przestrzeni Publicznej, 80-254 Gdańsk ul. Partyzantów 36). Zgłoszenia przyjmowane będą do 15 listopada br., a 23 grudnia b.r. ogłoszona zostanie lista rankingowa.

Szczegółowe informacje na temat projektu są na stronie www.fasadyodnowa.pl. Można tam znaleźć także wykaz i zdjęcia kamienic, które przeszły już remonty.

Program "Gdańskie Fasady OdNowa" realizowany jest przez samorząd od 2013 r. W ramach konkursów grantowych miasto co roku przeznacza średnio 400 tysięcy zł na wykonanie artystycznych elewacji zaniedbanych kamienic ulokowanych na Głównym Mieście czyli w ścisłym historycznym centrum miasta. Większość z tych fasad nie było odnawianych od lat 50. ub. wieku, kiedy to wzniesiono je w ramach odbudowy z wojennych zniszczeń.

W ramach dotychczasowych edycji miasto dofinansowało projekt kwotą w sumie około 2,4 mln zł. Dzięki tym funduszom nowe zdobienia zyskało ponad 150 elewacji kamienic usytuowanych m.in. przy Ogarnej, Szerokiej, Świętojańskiej, Warzywniczej, Powroźniczej i Straganiarskiej.

Dotychczasowe edycje przedsięwzięcia realizowała (w ramach wygranych konkursów) Fundacja Urban Forms. Do przygotowania projektów artystycznych zdobień angażowała ona środowisko związane z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Na wielu elewacjach pojawiły się zdobienia wykonane z ceramiki lub te powstałe techniką sgraffito (polega na naniesieniu na mur kilku warstw tynku lub gliny, z których każda ma inny kolor: usunięcie części danej warstwy pozwala stworzyć specyficzny, wielokolorowy wzór). Na inne fasady naniesiono geometryczne wzory lub napisy nawiązujące do przedwojennych gdańskich szyldów albo np. związane z historią domu, który stał na danej działce czy osób, które w nim zamieszkiwały.

W pierwszym roku realizacji projektu przedstawiciele miasta musieli namawiać wspólnoty do uczestnictwa w przedsięwzięciu. W kolejnych latach to same wspólnoty zaczęły zabiegać, by akcja objęła także ich kamienice.

Historycy szacują, że w 1945 r. ścisłe centrum Gdańska, przede wszystkim Główne Miasto, zostało zniszczone w około 90 procentach. Odbudowa kamienic na gdańskim Głównym Mieście ruszyła w latach 50. ub. wieku. Frontony wielu budynków zostały wówczas ozdobione przez artystów, którzy użyli różnorodnych form i technik. Na fasadach kamienic pojawiły się malowidła, elementy ceramiczne, a także zdobienia wykonane w technice sgraffito.

Artystyczne dekoracje zyskały głównie kamienice z dwóch najsłynniejszych gdańskich ulic - Długiej i Długiego Targu. Na pozostałych ulicach Głównego Miasta ozdobiono tylko wybrane kamienice; większość domów po prostu otynkowano.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane