Kolejne kroki w Wenecji w szczycie sezonu turystycznego

  • PAP
opublikowano: 29-05-2018, 06:38

Wenecja przygotowuje się na 55 dni turystycznego oblężenia podczas lata. Zarządzone przez władze miejskie nadzwyczajne kroki przewidują regulację napływu ludzi poprzez specjalne wejścia pilnowane przez policję. Operacja ta rozpocznie się 1 czerwca.

W czasie długiego majowego weekendu przetestowano - w sytuacji polemik i wśród incydentów i protestów - metalowe bramki wejściowe w kilku kluczowych punktach miasta nad Canal Grande. Były one zamykane w chwilach nadmiernego tłoku. Ludzi kierowano zaś do centrum alternatywnymi trasami.

Zobacz więcej

Wenecja

fot. Lukasz Gagulski / FORUM

Latem, jak zapowiedziano, nie będzie takich barier, a zastąpią je punkty wejściowe, kontrolowane przez policjantów.

Będą one działać od piątku do 2 września. Okres ten obejmuje prawie 8 tygodni oczekiwanego szczytu masowego napływu turystów.

Po raz drugi w krótkim czasie magistrat we współpracy z policją opracował plan stawienia czoła fali przybyszów, by uniknąć kryzysowych sytuacji w mieście i zapewnić mu normalne funkcjonowanie.

Wśród specjalnych posunięć stosowanych w szczycie sezonu przyjazdów, jest też zmiana tras prowadzących do głównych zabytków i najważniejszych placów oraz miejsc cumowania statków wycieczkowych, a także zamknięcie drogi dojazdowej dla samochodów. Chodzi o to, by nie doszło do nagromadzenia tłumów na małym obszarze.

W najważniejszych punktach specjalne patrole funkcjonariuszy i cywilnych pracowników będą regulować ruch pieszych w wąskich uliczkach.

Środki te będą wprowadzane w życie w zależności od natężenia tłumów zgodnie z ustalonymi kryteriami prognoz i oceny sytuacji każdego dnia, przedstawionymi w formie kolorów. Żółty oznaczać będzie mniej intensywny ruch, czerwony- bardzo natężony a czarny- najintensywniejszy, kryzysowy.

Jak wyjaśnił burmistrz Wenecji Luigi Brugnaro, taki kalendarz z prognozowaną skalą napływu ludzi pozwoli także zaplanować wizytę w mieście i uniknąć "czarnych dni".

"W przeciwieństwie do tego, co było w przeszłości, mamy odwagę eksperymentować z nowymi systemami, które pozwolą pogodzić codzienne życie mieszkańców i pracowników oraz napływ tysięcy gości z całego świata"- dodał burmistrz.

Masowy napływ turystów notuje się od soboty, czyli dnia inauguracji Biennale Architektury, przyciągającego tradycyjnie tysiące zwiedzających.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PA P

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu