Kolejne miasta trafiły do sądów za opłaty klimatyczne

AR
opublikowano: 15-01-2020, 18:38

Aktywiści miejscy wnieśli do sądu sprawy przeciwko m.in. samorządowi Torunia, Szczyrku i Sandomierza. Domagają się zwrotu lokalnego podatku

Pozwy przeciwko trzem miastom trafiły do wojewódzkich sądów administracyjnych. Aktywiści skarżą je za smog.  

„Skarżę do WSA #Sandomierz i #Toruń za pobieranie opłaty miejscowej i uzdrowiskowej, a następnie karmienie mnie na przemian smogiem z samochodów i kopciuchów. Dzięki za fajne zwiedzanie - takie nie za zdrowe. Jak widać nie tylko #Zakopane sobie tak pogrywa z turystami” - pisze na Twitterze Beniamin Łuczyński, rzecznik prasowy stowarzyszenia Miasto jest nasze. 

„Skarżę #Szczyrk za pobieranie opłaty miejscowej. Zamiast #czystepowietrze jest #smog. To nie #fair, brać za to pieniądze” - pisze  w tym samym serwisie Patryk Białas, aktywista, prezes Stowarzyszenia BoMiasto.

Opłaty klimatyczne obowiązują w wielu miastach, które chętnie odwiedzają turyści.  Są na ogół wliczane w cenę noclegu w hotelu czy hostelu, a potem przekazywane lokalnemu samorządowi. Są traktowane jako podatek od korzystania z miejscowych walorów klimatu i przyrody. Głośną sprawę związaną z opłatami klimatycznymi przegrało w 2018 r.  Zakopane. Turysta oskarżył miasto o to, że w mieście jest tak dużo smogu, że samorząd nie może żądać od przyjezdnych żadnych opłat za to, że korzystają z dobrodziejstw unikatowego, lokalnego klimatu. Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) przyznał mu rację, uznając, że uchwała miasta w sprawie opłaty klimatycznej jest istotnym naruszeniem prawa. Tym samym  unieważnił uchwałę miejską, a turyści, którzy przez lata uiszczali opłaty klimatyczne w Zakopanem, na mocy prawomocnego wyroku sądu, mogą się ubiegać o jej zwrot. 

a2bc4ae2-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Samorządu
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE
Puls Samorządu
autor: Aleksandra Rogala
Wysyłany raz w tygodniu
Aleksandra Rogala
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy