Kolejne rekordy DJIA i S&P500, wyraźny wzrost Nasdaq

opublikowano: 25-10-2021, 22:52

Dow Jones poprawił rekord z piątku o 0,2 proc., a S&P500 o 0,5 proc. Nasdaq zyskał 0,9 proc.

Rozpoczynający tydzień będzie najbardziej intensywnym podczas trwającego sezonu publikacji wyników kwartalnych. Przedstawi je w jego trakcie aż 165 spółek, w tym wiele technologicznych blue chipów, m.in. Facebook, Apple, Microsoft i Alphabet, właściciel Google. W poniedziałek jednak to rekordowe notowania akcji Tesli (12,7 proc.) przyciągały uwagę. Wiadomość o zamówieniu przez wypożyczalnię Hertz 100 tys. elektrycznych aut spółki Elona Muska wywołała bezprecedensowy, przez pewien czas dwucyfrowy wzrost kursu Tesli. Była ona najmocniej drożejącą spółką z S&P500 i wśród technologicznych blue chipów z Nasdaq. Dzięki Tesli segment dyskrecjonalnych dóbr konsumpcyjnych był liderem wzrostów. Spółka osiągnęła ponad 1 bln USD kapitalizacji, a jej kurs po raz pierwszy przekroczył 1 tys. USD.

Wśród pozostałych spółek drożały akcje PayPal (2,7 proc.), bo inwestorów ucieszyło, że wbrew wcześniejszym doniesieniom nie zamierza przejąć serwisu społecznościowego Pinterest (-13 proc.). Pękła bańka na akcjach spółki, która drożała dzięki magii nazwiska Trump. Po wzroście o prawie 850 proc. w ubiegłym tygodniu spadła cena akcji Digital World Acquisition Corp. (-11 proc.), która po połączeniu z Trump Media & Technology Group ma stworzyć serwis społecznościowym byłego prezydenta. Sygnałem do odwrotu była wiadomość o grze na spadek kursu spółki przez jedna z dużych firm finansowych.

Rentowność obligacji USA spadała, ale indeks dolara pokazywał jego lekkie umocnienie. Drożało złoto w związku z obawą utrzymania się przez dłuższy czas wysokiej inflacji. Ropa WTI drożała wyraźnie na początku sesji i po raz pierwszy od 2014 roku jej kurs przekroczył 85 USD. Potem popyt słabł i zakończyła dzień na poziomie piątkowego zamknięcia.

Wzrosły kursy 54 proc. spółek z S&P500. Popyt przeważał w 9 z 11 głównych segmentach indeksu. Największym cieszyły się akcje spółek materiałowych (0,9 proc.), energii (1,4 proc.) i dyskrecjonalnych dóbr konsumpcyjnych (2,1 proc.), gdzie dzięki Tesli brylowała motoryzacja (9,9 proc.). Najsłabszymi segmentami rynku były finansowy (-0,2 proc.) i użyteczności publicznej (-0,4 proc.).

Zdrożało 18 z 30 blue chipów ze średniej Dow Jones. Najmocniej rosły kursy Walt Disney Co. (1,5 proc.) oraz dwóch gigantów detalu: Home Depot (1,4 proc.) i Walmart (1,2 proc.). Po przeciwnej stronie tabeli znalazły się telekom Verizon (-0,7 proc.), producent leków Amgen (-0,8 proc.) i operator kart American Express (-2,5 proc.), dla którego ubiegły tydzień był najlepszy od roku.

Na Nasdaq zdrożało ponad 60 proc. notowanych na tym rynku ponad 3,9 tys. spółek. Wśród tych o największej kapitalizacji wzrosty i spadki kursów rozkładały się mniej więcej po połowie. W grupie FAANG najmocniej rósł kurs Facebooka (1,3 proc.), który po sesji miał opublikować wyniki kwartalne. Drożał jeszcze tylko Netflix (1,0 proc.). Akcje pozostałych taniały, a najmocniej Amazon.com (-0,5 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane