Kolejne statki z pszenicą opuszczają ukraińskie porty

Dorota Sierakowska, analityczka DM BOŚ
opublikowano: 09-08-2022, 11:05
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Notowania zbóż rozpoczynają bieżący tydzień od delikatnej zwyżki. Po części presja wzrostowa wynika z opublikowanych w USA danych pokazujących spadek jakości tamtejszych upraw oraz niekorzystne uwarunkowania pogodowe.

fot. Andrey Rudakov/Bloomberg

W rezultacie, rośnie m.in. cena pszenicy, aczkolwiek warto zauważyć, że dynamika zwyżki jest tu niewielka, a notowania tego zboża w Stanach Zjednoczonych i tak póki co nie powróciły ponad barierę 8 USD za buszel. Wszystko za sprawą oczekiwań coraz większego eksportu pszenicy z Ukrainy. Dzisiaj kolejne dwa statki ze zbożem opuściły port w Czarnomorsku, zaś całkowita liczba statków z tym towarem, które opuściły Ukrainę w ostatnim czasie, wzrosła już do 12.

Fakt, że kolejne statki ze zbożem wypływają z Ukrainy, a porozumienie zapewniające bezpieczny eksport zbóż z Ukrainy zostało potwierdzone, sprzyja presji na spadek notowań tego zboża. Jednak w obecnych czasach niepewność polityczna się utrzymuje, więc warto mieć na uwadze, że zmienność cen pszenicy może na nowo wzrosnąć.

DM BOŚ
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane