Kolejne zmiany kadrowe w spółkach węglowych

DI, PAP
opublikowano: 10-01-2008, 14:23

Po odwołaniu ze stanowisk w grudniu ubiegłego roku trzech wiceprezesów Kompanii Węglowej, w środę i czwartek resort gospodarki odwołał też niektórych członków zarządów Katowickiego Holdingu Węglowego i  Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Jak powiedział PAP odpowiedzialny za górnictwo wiceminister gospodarki Eugeniusz Postolski, zmiany są efektem prowadzonej przez resort analizy sytuacji w tych firmach.

Potwierdził, że aby wzmóc nadzór nad spółkami węglowymi, resort zdecydował także o zmianach w składzie rad nadzorczych tych dwóch podmiotów, a także Kompanii Węglowej; szefem rady pozostał tam jednak Edward Nowak.

W Katowickim Holdingu Węglowym ze składu rady odwołano m.in. jej szefa, Konrada Miterskiego. Posady stracili także dwaj wiceprezesi zarządu: Krzysztof Rak i Jarosław Zuzelski. Natomiast prezesem Jastrzębskiej Spółki Węglowej przestał być Daniel Ozon.

Postolski zapowiedział, że o obsadzie stanowisk w zarządach górniczych firm zdecydują konkursy, gdzie jedynym kryterium ma być fachowość i doświadczenie. Konkursy na wiceprezesów Kompanii mają być wkrótce rozstrzygnięte, a na stanowiska odwołanych ostatnio wiceprezesów KHW i JSW - niebawem ogłoszone.

"Jak wielokrotnie mówiłem, w obecnej sytuacji górnictwa nie ma czasu na naukę i eksperymenty. Chcemy postawić na ludzi doświadczonych, znających się zarówno na górnictwie, jak i zarządzaniu, i mogących poszczycić się sukcesami w tych dziedzinach" - powiedział wiceminister.

Zmiany w radach nadzorczych Postolski motywował koniecznością wzmocnienia nadzoru właścicielskiego nad spółkami węglowymi, szczególnie w nienajlepszej obecnie - według oceny resortu gospodarki - sytuacji górnictwa.

Wiceminister zaznaczył, że analiza sytuacji w spółkach nie została jeszcze zakończona. Resort sprawdza m.in. czy ubiegłoroczny ubytek wydobycia w kopalniach i słabe wyniki ekonomiczne to głównie efekt trudności geologiczno-górniczych i ujawnienia się naturalnych zagrożeń w kopalniach, czy też przyczyny mogą tkwić w zarządzaniu firmami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane