Kolejny atak cen złota na poziom 1800 USD za uncję

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ
opublikowano: 25-10-2021, 11:11

Poprzedni tydzień na rynku złota zakończył się sporą zwyżką – i była to już druga z kolei tygodniowa zwyżka na rynku tego kruszcu. Niemniej, nie była ona na tyle duża, aby cały tydzień zakończył się na rynku złota powyżej poziomu 1800 USD za uncję – w piątek zamknięcie ukształtowało się nieco niżej, w okolicach 1795 USD za uncję.

Dzisiaj złoto po raz kolejny walczy o przebicie poziomu 1800 USD za uncję – i ma do tego sprzyjające warunki, biorąc pod uwagę osłabienie amerykańskiego dolara. Ponadto, wielu inwestorów bierze pod uwagę obecną wysoką inflację w wielu miejscach na świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych – a to skłania ich do posiadania złota w swoich portfelach inwestycyjnych.

Jednak, nawet biorąc pod uwagę pewne sprzyjające zwyżkom cen złota aspekty fundamentalne, warto mieć na uwadze to, że na razie przyczyną zwyżek są w dużym stopniu działania spekulacyjne. Trzeba pamiętać bowiem o tym, że polityka monetarna prowadzona przez większość banków centralnych świata, zmierzająca ku podnoszeniu stóp procentowych i tłamszeniu inflacji, nie sprzyja wzrostom cen złota w średnioterminowej perspektywie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane