Kolejny dzień odczytywania wyroku w procesie byłych szefów Jukosu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-05-2005, 14:16

Piątek był kolejnym, piątym, dniem odczytywania w moskiewskim Sądzie Miejskim wyroku w procesie byłych szefów koncernu naftowego Jukos, Michaiła Chodorkowskiego i Płatona Lebiediewa. Ich przeciwników spod sądu nie spłoszyła nawet ulewa.

Piątek był kolejnym, piątym, dniem odczytywania w moskiewskim Sądzie Miejskim wyroku w procesie byłych szefów koncernu naftowego Jukos, Michaiła Chodorkowskiego i Płatona Lebiediewa. Ich przeciwników spod sądu nie spłoszyła nawet ulewa.

Odczytywanie wyroku rozpoczęło się w poniedziałek, nadal jednak nie wiadomo, kiedy się zakończy. Rządowa "RossijskajaGazieta" napisała ironicznie w piątek, że Chodorkowski został już skazany na dożywotnie słuchanie orzeczenia.

Już we wtorek sąd uznał winę Chodorkowskiego i Płatonowa za udowodnioną. Oskarżyciel żąda dla dwójki byłych szefów koncernu 10 lat więzienia, m.in. za niepłacenie podatków, przywłaszczenie powierzonego mienia, fałszowanie dokumentów, działanie na szkodę spółki i wejście w zmowę przestępczą.

Jak co dzień porządku wokół sądu pilnowało kilkuset milicjantów. Obecni byli też przeciwnicy oskarżonych, którzy już od wtorku demonstrują, żądając na transparentach m.in. "sprawiedliwego wyroku dla grabieżców".

Obrońcy podsądnych, którzy już wcześniej nie kryli oburzenia na styl pracy sądu, zjawili się na sali w większej liczbie niż to miało miejsce w czwartek. Jeden z nich, Kanadyjczyk Robert Amsterdam powiedział dziennikarzom, że prokuratura wywiera naciski na sąd, mówiąc o kolejnych zarzutach wobec Chodorkowskiego i Lebiediewa.

Po 14.00 czasu moskiewskiego (12.00 czasu polskiego) sąd ogłosił przerwę w posiedzeniu do poniedziałku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Kolejny dzień odczytywania wyroku w procesie byłych szefów Jukosu