Kolejny dzień rozczarowań

Emil Szweda, Open Finance
opublikowano: 30-09-2009, 18:01

Dziś była szansa na odbicie i tym razem została ona wykorzystana. Do czasu aż po południu sypnęło słabymi danymi z USA, które ponownie (tak jak wczoraj) zepchnęły ceny akcji niżej.

Jeśli ktokolwiek się łudził, że ostatni dzień kwartału zostanie wykorzystany do podciągania kursów przez fundusze inwestycyjne, to miał rację tylko do pewnego momentu. Po południu obrodziło danymi z USA - indeks aktywności ekonomicznej w regionie Chicago spadł z 50 do 46,1 proc. (oczekiwano wzrostu do 52 proc.), cotygodniowa liczba wniosków o kredyt hipoteczny w Stanach spadła o 2,8 proc., a - zdaniem ADP - amerykańska gospodarka straciła 254 tys. miejsc pracy w sektorze prywatnym (oczekiwano, że będzie to 200 tys.). Skumulowany efekt tych publikacji zaowocował spadkiem WIG20 o około 40 pkt w końcówce sesji i zadecydował o tym, że kolejne notowania kończymy pod kreską. Jeśli można mówić o jakiejś jakościowej zmianie, to tym razem GPW nie odstawała zanadto od innych giełd europejskich, a indeksy w USA zanurkowały nawet głębiej (krótko po otwarciu S&P tracił nawet ponad 1 proc.). Częściowo spadek indeksu był amortyzowany przez PKO BP - inwestorzy kupowali akcje banku licząc na przyznanie praw poboru do nowej emisji przed upublicznieniem prospektu. Kupowali więc w ciemno, nie znając ceny nowej emisyjnej banku. Obroty akcjami PKO BP przekroczyły 400 mln PLN i zadecydowały w dużym stopniu o wzroście obrotów na całym rynku akcji powyżej 1,9 mld PLN.

Złoty dziś tracił, ale nie był to znaczący ruch, pomimo zaskakujących danych o deficycie obrotów bieżących w II kwartale (oczekiwano 800 mln euro nadwyżki). Ale to przecież już historia.

Na rynku euro/dolara także oglądaliśmy stabilizację, podobnie jak na rynku surowców. Złoto bez powodzenia próbowało złamać poziom 1000 pkt, miedź podrożała o 1,7 proc., a ropa w zasadzie nie zmieniła ceny.

RPP zgodnie z oczekiwaniami nie zmieniła stóp procentowych, zmieniła za to ocenę perspektyw inflacji - nadal oczekuje jej spadku, ale w wolniejszym tempie niż zakładano. Nie pasuje to do ogólnoświatowego trendu - dziś podano, że deflacja cen producentów we Francji wyniosła aż 9,3 proc., a deflacja HICP w strefie euro (szacunek za wrzesień) wyniosła 0,3 proc. (oczekiwano 0,2 proc.).

I tylko humorów ósemki szczęśliwców, którzy wytypowali trafnie szóstkę we wczorajszym losowaniu nic nie jest w stanie zmącić. Gratulujemy i informujemy, że skład osobowy działu analiz OF po wczorajszym losowaniu się nie zmieni :(.

KOMENTARZ PRZYGOTOWAŁ: Emil Szweda, Open Finance

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Szweda, Open Finance

Polecane