Kolejny dzień umocnienia złotego

  • Marcin Kiepas
opublikowano: 27-01-2012, 14:16

W piątek złoty kontynuuje swój triumfalny marsz w kierunku umocnienia. O godzinie 13:24 kurs USD/PLN testował poziom 3,2072 zł, oscylując na najniższych poziomach od połowy listopada ub.r. Kurs EUR/PLN testował w tym samym czasie poziom 4,2174 zł, wyznaczając wcześniej najniższy poziom od pierwszej połowy września 2011 roku. Tymczasem jeszcze przed trzema tygodniami za dolara trzeba było zapłacić ponad 3,54 zł, a euro kosztowało 4,52 zł.

Złoty, podobnie jak węgierski forint i wiele innych walut krajów zaliczanych do rynków wschodzących, umacnia się przede wszystkim na fali poprawy nastrojów na rynkach globalnych.

Nie bez znaczenia są też czynniki lokalne. Z polskiej gospodarki dalej płyną optymistyczne dane. Jak chociażby opublikowane dziś przez Główny Urząd Statystyczny wstępne szacunki Produktu Krajowego Brutto (PKB) za 2011 rok. Wzrósł on o 4,3%, wobec 3,9% rok wcześniej. Rynkowy konsensus kształtował się na poziomie 4,2%.

Innym czynnikiem mogącym wspierać złotego są coraz częstsze sygnały płynące z Rady Polityki Pieniężnej i Narodowego Banku Polskiego, sugerujące możliwość dalszego zaostrzenia polityki pieniężnej. To o tyle istotne, że rynkowy konsensus zakłada ich obniżkę. W naszej opinii,  w tym roku RPP nie zmieni wysokości stóp procentowych.

Trzecim znaczącym czynnikiem stojącym za aprecjacją polskiej waluty jest sytuacja techniczna. W ostatnich tygodniach na wykresach USD/PLN i EUR/PLN pojawiły się silne sygnały zmiany trendu ze wzrostowego na spadkowy. Należy jednak mieć na uwadze, że sytuacja techniczna jest obecnie też największym krótkoterminowym zagrożeniem. Duży poziom wyprzedania na wykresach USD/PLN i EUR/PLN powoduje, że z każdym dniem rośnie ryzyko silnej realizacji zysków.

Na gruncie czynników fundamentalnych tak im pretekstem do realizacji zysków mogą być rozczarowujące wyniki poniedziałkowego szczytu przywódców Unii Europejskiej, który będzie poświęcony kryzysowi długu w strefie euro. Wzrost obaw o to, że Portugalia będzie potrzebowała drugiego pakietu pomocowego. Czy też brak porozumienia Grecji z prywatnymi pożyczkodawcami. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin R. Kiepas X-Trade Brokers DM S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane