Kolejny miesiąc przyspieszenia

Bartosz Krzyżaniak
opublikowano: 26-06-2006, 00:00

Po wynagrodzeniach produkcji zaskakująco duża okazała się majowa sprzedaż detaliczna, która jednak

nie odbiła się na cenach.

Kupujemy coraz więcej. W maju sprzedaż detaliczna wzrosła o 13,7 proc. w porównaniu z majem 2005 r. — poinformował Główny Urząd Statystyczny. Ten wynik (podobnie jak publikowane wcześniej dane o produkcji przemysłowej i wynagrodzeniach) okazał się lepszy od średniej oczekiwań ekonomistów.

— Dane są bardzo optymistyczne. Sprzedaż systematycznie rośnie i przyspiesza. To efekt rosnących wynagrodzeń i zatrudnienia, dzięki czemu gospodarstwa domowe mają więcej pieniędzy do dyspozycji — uważa Piotr Bielski, ekonomista Banku Zachodniego WBK.

Jak zauważa Katarzyna Zajdel-Kurowska, główna ekonomistka Banku Handlowego (BH), popyt konsumpcyjny stale się poprawia.

— Chyba efekt przyniosły reklamy wielkich sieci handlowych zapraszające do kupowania telewizorów — sprzedaż w tej kategorii wzrosła o ponad 26 proc. To pokazuje, że coraz chętniej sięgamy po dobra luksusowe — zauważa ekonomistka BH.

Nie bez wpływu na taki stan rzeczy ma zmniejszające się bezrobocie. W końcu maja bez pracy pozostawało 2,58 mln osób, czyli o 284 tys. mniej niż przed rokiem. W efekcie stopa bezrobocia spadła do 16,5 proc. (miesiąc wcześniej wynosiła 17,2 proc., rok wcześniej — 18,2 proc.).

Przyspieszająca konsumpcja jest mocnym wsparciem dla wzrostu gospodarczego, który według ekonomistów może osiągnąć w tym roku dynamikę rzędu 5 proc. PKB. Nie przekłada się jednak na szybszy niż dotąd wzrost cen. Według Narodowego Banku Polskiego, inflacja bazowa netto (nieuwzględniająca zmian cen paliw i żywności) pozostała w maju na kwietniowym poziomie 1 proc.

— Na ceny chłodząco działa tani import i wzrost produktywności w firmach, dzięki czemu producenci nie są zmuszeni do podnoszenia cen. Dlatego inflacja nie rośnie szybko — tłumaczy Piotr Bielski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Krzyżaniak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Kolejny miesiąc przyspieszenia