Kolejny miliarder zrezygnował z rosyjskiego obywatelstwa

Bloomberg, MD
opublikowano: 31-10-2022, 19:45
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Oleg Tinkow, były szef i założyciel Tinkoff Banku, poinformował o rezygnacji z rosyjskiego obywatelstwa z powodu wojny toczonej przez Rosję na Ukrainie, informuje Bloomberg.

- Podjąłem decyzję o rezygnacji z rosyjskiego obywatelstwa – poinformował Tinkow na Instagramie.

Stwierdził, że nie chce być łączony z krajem, „który rozpętał wojnę ze swoim sąsiadem i codziennie zabija niewinnych ludzi”. Miliarder napisał, że byłoby dla niego wstydem posiadać nadal paszport Rosji.

Bloomberg przypomina, że 54-letni Tinkow był jednym z pierwszych rosyjskich bogaczy, którzy publicznie wypowiedzieli się przeciwko napaści Rosji na Ukrainę. W kwietniu pisał o „szalonej wojnie” i już tydzień później jego bank zdystansował się od niego i ogłosił plan zmiany nazwy. Tinkow ostatecznie sprzedał udziały w banku rosyjskiemu oligarsze, Władimirowi Potaninowi.

Tinkow wyraził obecnie nadzieję, że inni rosyjscy bogacze pójdą jego śladem i zrezygnują z rosyjskiego obywatelstwa „aby osłabić reżim Putina i jego gospodarkę, przyczyniając się do jego porażki”.

- Nienawidzę Rosji Putina, ale kocham wszystkich Rosjan, którzy są jednoznacznie przeciwko tej szalonej wojnie – napisał miliarder.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane