Kolejny słaby rok na rynku towarowym

opublikowano: 31-12-2018, 12:12

2018 był siódmym z ostatnich jedenastu spadkowym rokiem na rynku towarowym.

Spadki cen ropy, metali bazowych i innych surowców spowodowały zniżkę indeksu Bloomberg Commodity o ok. 12 proc. w tym roku. Wcześniej w grudniu zanotował on najniższą wartość od kwietnia 2016 roku.

Zmiana procentowa indeksu  Bloomberg Commodity przez rok
Zobacz więcej

Zmiana procentowa indeksu Bloomberg Commodity przez rok

Surowce tanieją, bo na rynkach rośnie przekonanie o nadchodzącym spowolnieniu tempa wzrostu gospodarczego w 2019 roku. Ostatnim sygnałem ostrzegawczym są dane z Chin pokazujące pierwszy od ponad dwóch lat spadek aktywności przemysłu przetwórczego.

Do najmocniej przecenionych w tym roku surowców należy ropa WTI, która staniała o prawie 25 proc., ropa Brent, której cena spadła o ponad 19 proc., a także miedź, taniejąca o ok. 18 proc. na Comex.

Wśród najmocniej drożejących surowców znalazł się gaz ziemny, drożejący o prawie 5 proc., ale przede wszystkim pallad, którego cena wzrosła o ponad 12 proc., pszenica, droższa o prawie 19 proc. i kakao, którego cena jest o ok. 28 proc. wyższa niż rok temu.

- Stało się jasne, że okres zsynchronizowanego globalnego wzrostu, który stymulował ceny ryzykownych aktywów, dobiegł końca – twierdzą analitycy Oversea-Chinese Banking Corp. z Singapuru.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu