Kolejny spadek sprzedaży aut w Wlk. Brytanii

opublikowano: 05-10-2017, 12:05

Szósty miesiąc z rzędu spada sprzedaż nowych samochodów na Wyspach Brytyjskich, przy czym popyt na pojazdy z silnikami na olej napędowy obniżył się o ponad 1/5, donosi serwis BBC.

We wrześniu 2017 r. rejestracje nowych pojazdów zmniejszyły się o 9,3 proc. spadając do 426,17 tys., wynika z danych zaprezentowanych w czwartek przez Society of Motor Manufacturers and Traders (SMMT). To pierwszy przypadek spadku wrześniowej sprzedaży, kluczowej dla rynku, od sześciu lat.

Auta, samochody
fot. Bloomberg

Tymczasem sprzedaż tzw. diesli, piętnowanych za nadmierne zanieczyszczenie środowiska i borykających się z aferami związanymi z fałszowaniem danych o zużyciu paliwa,  zapikowała aż o 21,7 proc. 

Taki stan rynku SMMT tłumaczy przede wszystkim polityczno-gospodarczą niepewnością oraz zamieszaniem odnośnie planów dotyczących jakości powietrza, które doprowadziły do spadku zaufania konsumentów.

Wrzesień zawsze był barometrem kondycji zdrowotnej rynku motoryzacyjnego w Wielkiej Brytanii, dlatego spadek należy traktować jako bardzo ważny sygnał ostrzegawczy – powiedział Mike Hawes, dyrektor generalny SMMT.

Wrzesień jest tradycyjnie dobrym miesiącem dla rynku motoryzacyjnego, z uwagi na wzrost sprzedaży związany ze zmianami serii tablic rejestracyjnych, które pokazują jak stary jest dany pojazd. 

Łaczna sprzedaż samochodów w tym roku wyniosła na koniec września 2 066 411 sztuk, co w porównaniu z analogicznym okresem 2016 r. oznacza 3,9 proc. spadek.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane