Kolejny tydzień na rynku długu pod znakiem rynków bazowych i 'emerging markets'

Internet Securities
03-06-2006, 16:25

Mijający tydzień przyniósł dane o Produkcie Krajowym Brutto (PKB) za I kw. 2006 oraz decyzję Rady Polityki Pieniężnej (RPP) o pozostawieniu stóp proc. na niezmienionym poziomie.

Mijający tydzień przyniósł dane o Produkcie Krajowym Brutto (PKB) za I kw. 2006 oraz decyzję Rady Polityki Pieniężnej (RPP) o pozostawieniu stóp proc. na niezmienionym poziomie, jednak, zdaniem analityków, te dane nie miały większego wpływu na rynek długu. Polski rynek nadal jest pod wpływem zachowań rynków wschodzących, a także rynków bazowych.

„Mieliśmy dane o PKB oraz poznaliśmy decyzję RPP, ale te czynniki nie miały wpływu na dług, szczególnie decyzja RPP. W przypadku PKB, miała niewielki wpływ, ale w krótkim terminie” – ocenia Agnieszka Decewicz, analityczka rynku długu z Banku Pekao SA.

Koniec tygodnia przyniósł nieznaczny spadek rentowności obligacji.

„Stało się to na wszystkich ‘emerging markets’, bo nastąpiła nieznaczna poprawa nastrojów wśród inwestorów” – powiedziała Decewicz.

Jej zdaniem, nadchodzący tydzień powinien być podobny do poprzedniego i po raz kolejny nastroje będą uzależnione od rynków bazowych i wschodzących.

„W nadchodzącym tygodniu mamy aukcję dwuletniego benchmarku, ale nie spodziewam się dużego popytu. Sądzę, że będzie w granicach 2 mld zł.” – ocenia Decewicz.

Na przetargu w środę, 7 czerwca, zostaną Ministerstwo Finansów zaoferuje papiery serii OK0808 o wartości 1,8-2,3 mld zł.

„Sądzę, że jeżeli nic nie będzie się działo z walutą, to na rynku długu powinno być dość stabilnie” – dodała.

W piątek około godziny 17:00 rentowności obligacji dwuletnich kształtowały się na poziomie 4,45% (wobec 4,44% w ubiegłym tygodniu), pięciolatek – 5,03% (wobec 5,03%), a papierów dziesięcioletnich – 5,32% (wobec 5,30%).

Dagmara Leszkowicz

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Kolejny tydzień na rynku długu pod znakiem rynków bazowych i 'emerging markets'