Kolejny tydzień przyniósł dalsze spadki na giełdzie

Michał Śliwiński
opublikowano: 26-02-2001, 00:00

Kolejny tydzień przyniósł

Dalsze spadki na giełdzie

Analitycy nie widzą na razie jakichkolwiek oznak poprawy koniunktury

Minionego tygodnia zdecydowana większość inwestorów z warszawskiej giełdy na pewno nie zaliczy do udanych. Wartość WIG-u spadła poniżej 16 tys. punktów, zaś WIG 20 zszedł poniżej 1600 pkt. Inwestorzy mówią: bessa.

GPW mocno odczuła skutki „globalnej ekonomii”. Analitycy nie mają wątpliwości — część winy za jej spadki ponoszą informacje na temat gospodarek amerykańskiej i tureckiej. Do Warszawy przeniosły się również obawy o poziom zysków spółek technologicznych notowanych na Nasdaq.

Znalazło to odbicie w notowaniach spółek utożsamianych z branżą TMT. Spółki z tego segmentu straciły w minionym tygodniu najwięcej, co znalazło również przełożenie w spadających indeksach. Traciły też firmy mające największy udział w kształtowaniu wartości warszawskiej giełdy.

Kryzys paliwowy

Początek tygodnia należał do PKN Orlen, który w poniedziałek potwierdził wieści o rozmowach na temat ewentualnego kupna pakietu akcji wschodnioniemieckiej rafinerii. Tego samego dnia spółka podała również komunikat o zerwaniu rozmów z właścicielem rafinerii Leuna, belgijsko-francuskim koncernem Elf Total Fina.

Sam kurs płockiej spółki zachowywał się w miarę stabilnie, chociaż był wyraźnie mocniejszy od reszty rynku. I nic dziwnego, bo cały rynek już od początku tygodnia tracił na wartości. Mocno potaniały walory Mostostalu Warszawa, gdy Acciona poinformowała o skupieniu odpowiedniej ilości akcji i skróciła czas zapisywania się do sprzedaży.

Elektrim znów w centrum

Z blue chipów najwięcej stracił Elektrim. Inwestorów nie zwiódł gigantyczny zysk netto spółki. Warszawski holding poinformował dodatkowo o podpisaniu przez PTC umowy dotyczącej refinansowania kredytu bankowego na kwotę 650 mln euro na wsparcie działalności i rozwoju UMTS. Kredyt ten zorganizowało konsorcjum, złożone z Deutsche Bank, Dresdner Bank Luxemburg, EBOiR oraz Deutsche Bank Polska. Część pożyczki zostanie przeznaczona na spłatę kredytu z 1997 roku. Natomiast 150 mln euro jeszcze w tym roku spółka przeznaczy na spłatę pierwszej raty za licencję UMTS.

Inwestorzy zauważyli jednak w komunikacie coś innego: stwierdzenie, że 100 mln euro spółka spłaci z powiększonego kapitału.

Zaczęły się spekulacje. Część rynku zaczęła bacznie obserwować, co dzieje się wokół telekomunikacyjnych pakietów będących w posiadaniu Elektrimu, głównie wokół akcji PTC, o które zabiegają Vivendi i Deutsche Telekom. Niektórzy zaczęli — trochę na wyrost — wiązać kredyt udzielony przez Deutsche Bank z ruchami Deutsche Telekom. Nic jednak konkretnego z tego nie wynikło.

Jeżeli dodać do tego nie najlepszą koniunkturę na spółki telekomunikacyjne, można znów spodziewać się kolejnego bolesnego przeszacowania w dół aktywów związanych z UMTS.

Wśród spółek z GPW związanych z telefonią komórkową trzeciej generacji są też KGHM, PKN Orlen oraz TP SA. Przeceny walorów tych spółek już w najbliższym czasie są zatem bardzo możliwe.

Źle, ale nie fatalnie

Analitycy, mimo że dalecy są jeszcze od nazywania obecnych spadków bessą czy kryzysem, bez optymizmu spoglądają na kolejny giełdowy tydzień. Sytuacja makroekonomiczna nie jest — okazuje się — tak wspaniała, jakby to wynikało z suchych danych GUS. Dodatkowo kłopoty tureckiej liry zmuszają dużych inwestorów do ostrożnego wycofywania się ze wszystkich rynków wschodzących. A do tych nadal należy Polska. Na domiar złego, nic nie zapowiada — przynajmniej na razie — widocznej poprawy.

Z tego też powodu spadkowy i nudny tydzień na giełdzie nie przyniósł rewelacji pod względem stopy zwrotu.

Listę najbardziej zyskownych spółek otwierają i zamykają małe spółki, z których większość można z powodzeniem nazwać nieprzewidywalnymi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Śliwiński

Polecane