Kolejny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, DM BOŚ
opublikowano: 23-12-2020, 10:44

Po dwóch wyraźnie spadkowych sesjach, notowania ropy naftowej dzisiaj rano delikatnie odbijają w górę. Na rynku ropy, podobnie jak na rynkach wielu innych aktywów, powoli widać już wchodzenie w okołoświąteczny czas obniżonej aktywności.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Wczoraj wieczorem negatywnie na ceny ropy wpłynęły dane Amerykańskiego Instytutu Paliw (American Petroleum Institute, API). Instytucja ta w swoim cotygodniowym raporcie dotyczącym zapasów paliw podała, że w minionym tygodniu zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o 2,7 mln baryłek, przy oczekiwaniach ich spadku o ponad 3 mln baryłek. Patrząc na raporty API, jest to już szósta zwyżka zapasów ropy naftowej z rzędu.

Dzisiaj jednak pojawią się także inne ciekawe dane z amerykańskiego rynku naftowego. Po pierwsze, o godzinie 16:30 polskiego czasu swój raport na temat zapasów paliw w USA przedstawi Departament Energii USA, który dysponuje dostępem do większej ilości danych niż API. Mimo że na ogół obie instytucje pokazują zbliżone wyliczenia dotyczące kierunku i zakresu zmian zapasów ropy w USA, to w ostatnich kilku tygodniach dane departamentu znacznie różniły się od szacunków API, więc i dzisiaj trudno mówić o jakiejkolwiek przewidywalności odczytu.

Po drugie, dzisiaj o godzinie 19:00 opublikowane zostaną także dane dotyczące zmiany liczby funkcjonujących wiertni w Stanach Zjednoczonych w tym tygodniu. Na ogół raport ten pojawia się w piątki, jednak ze względu na zbliżające się święta, poznamy go wcześniej.

Ogólnie, na amerykańskim rynku naftowym rozpoczyna się okres podsumowań. Już od paru miesięcy wiadomo, że pandemia zmieniła ten rynek nie do poznania, a po dawnym rozkwicie nie ma już śladu. Produkcja ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych w tym roku spadła, drastycznie ucięte zostały środki na inwestycje w nowe wiertnie. Mimo niewątpliwie ogromnego zakresu restrukturyzacji, wiele amerykańskich firm naftowych wejdzie w nowy rok z dużą dozą niepewności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane