Kolejny zaskakujący spadek sprzedaży na Wyspach Brytyjskich

opublikowano: 15-11-2018, 11:09

Niezbyt dobrze zapowiada się czwarty kwartał dla sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii. Wskazywać na to może nieoczekiwany jej spadek w październiku.

Wobec wrześniowego poziomu wolumen towarów sprzedawanych w sklepach i przez Internet zmniejszył się w październiku 2018 r. o 0,5 proc., wynika z danych Biura Statystyk Narodowych (ONS), To wynik całkowicie odbiegający od oczekiwań ekonomistów, których mediana prognoz zakładała 0,2 proc. wzrost. To również drugi miesiąc z rzędu  z ujemną dynamiką tego wskaźnika.

Spadek był największym odnotowanym w ciągu minionych siedmiu miesięcy i przewyższał dynamiką wrześniowy, kiedy to sprzedaż obniżyła się o 0,4 proc.

Sprzedaż detaliczna z wyłączeniem paliwa samochodowego zmniejszyła się o 0,4 proc. Sprzedaż artykułów gospodarstwa domowego spadła o 3 proc., odzieży o 1 proc. a sprzedaż w "innych" sklepach spadła o 1,4 proc. 

Spadek został częściowo zrekompensowany wyższymi wydatkami w domach towarowych i sprzedażą żywności, które wzrosły o 0,4 proc.

Poważnym problemem dla tradycyjnych sklepów jest sprzedaż w Internecie. Ilość pieniędzy wydanych w sieci wzrosła sześciokrotnie w ciągu ostatniej dekady i stanowiła 18 proc. całkowitej sprzedaży w październiku

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu