Kolejowe związki przeciw degradacji sektora kolejowego

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 19-01-2005, 18:05

Instytucje państwowe i unijne powinny przeciwdziałać degradacji sektora kolejowego - to najważniejszy postulat rezolucji przyjętej przez przedstawicieli związków zawodowych kolejarzy z pięciu krajów podczas środowej konferencji "Rola związków zawodowych w restrukturyzacji kolei".

Instytucje państwowe i unijne powinny przeciwdziałać degradacji sektora kolejowego - to najważniejszy postulat rezolucji przyjętej przez przedstawicieli związków zawodowych kolejarzy z pięciu krajów podczas środowej konferencji "Rola związków zawodowych w restrukturyzacji kolei". W konferencji uczestniczyli przedstawiciele związków zawodowych kolejarzy z Polski, Czech, Grecji, Belgii oraz Mongolii.

W rezolucji związkowcy domagają się "zachowania jednolitej i zintegrowanej organizacji kolei narodowych", "podjęcia systemowych i długofalowych działań, które zapewnią rozwój transportu kolejowego" oraz "odstąpienia od dalszej dezintegracji i prywatyzacji przedsiębiorstw kolejowych".

Jak powiedział PAP przewodniczący Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ "Solidarność", Stanisław Kogut, rezolucja ma zwrócić uwagę na fakt, że rządy poszczególnych państw więcej uwagi poświęcają drogom niż kolei.

"Wystarczy spojrzeć na nakłady - w każdym państwie kilkakrotnie więcej wydaje się na budowę i utrzymanie infrastruktury drogowej niż kolejowej" - zaznaczył Kogut.

Zapowiedział, że rezolucja zostanie przekazana Parlamentowi Europejskiemu, Sejmowi, centralom związkowym w poszczególnych krajach Europy oraz Międzynarodowej Federacji Związkowców.

Obecny na konferencji wiceminister infrastruktury, odpowiedzialny za kolei Grzegorz Mędza, ocenił, że "postulaty, zawarte w rezolucji mają rozsądny charakter, tylko że niektóre z nich zostały zbyt agresywnie sformułowane".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kolejowe związki przeciw degradacji sektora kolejowego