Koller: Chińczycy budują elektryczne auto za 10 tys. EUR mniej niż Europejczycy

opublikowano: 05-01-2023, 12:59
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Patrick Koller, szef spółki Forvia twierdzi, że chińscy producent aut elektrycznych mają znaczącą przewagę kosztową w porównaniu z europejskimi, informuje Reuters.

Forvia to dostawca części dla branży motoryzacyjnej, który powstał po tym jak francuska Faurecia przejęła 82 proc. niemieckiej spółki Hella. Prezes Patrick Koller powiedział Reutersowi podczas targów CES w Las Vegas, że Chińczycy produkują bardzo dobre auta elektryczne, a Europa nie będzie w stanie powstrzymać ich importu. Podkreślił, że problem jest poważniejszy w Europie niż USA, które chronią swój rynek wysokimi cłami.

Koller zwrócił uwagę, że średnia cena auta elektrycznego wzrosła w Europie z 48942 EUR w 2015 roku do 55821 EUR obecnie. Tymczasem w Chinach spadła z 66819 EUR do 31829 EUR i jest już niższa niż aut z silnikiem spalinowym. Szef spółki Forvia wskazał, że Chińczycy są w stanie produkować auta elektryczne taniej, bo mają niższe koszty badań i rozwoju, a także niższy poziom nakładów kapitałowych i koszt pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane