Koło ratunkowe to jedynie pomoc

Jacek Zalewski
opublikowano: 13-05-2009, 00:00

Z Madrytu nadeszła wczoraj pokrzepiająca wiadomość z frontu walki o promocję Polski w świecie metodą wystawiania kandydatów na międzynarodowe stanowiska. Oto ministrowie spraw zagranicznych Rady Europy (RE) stosunkiem głosów 40:7 (obecnie skupia ona 47 państw) podtrzymali krótką listę kandydatów na nowego sekretarza generalnego RE. Są na niej tylko byli premierzy Polski i Norwegii — Włodzimierz Cimoszewicz i Thorbjörn Jagland, notabene obaj reprezentujący socjaldemokrację. Mniejszość chciała, aby dopisani zostali również dwaj liderzy parlamentarni — belgijski chadek Luc Van den Brande i węgierski liberał Mátyás Eörsi.

Odnosząc sytuację do prawideł rządzących teleturniejem "Milionerzy" (do których odnosi się również tytuł) można uznać, że Włodzimierz Cimoszewicz dostał koło ratunkowe i obecnie ma szansę trafienia 50:50, a nie 25:75 — zwłaszcza że rywalizacja rozegra się wewnątrz tej samej rodziny politycznej. W tym sensie sytuacja jest podobna do rywalizacji Jerzego Buzka z Mario Mauro o przewodnictwo Parlamentu Europejskiego, toczącej się wewnątrz opcji chadecko-ludowej. Ale rekomendacja ministrów nie oznacza, że 24 czerwca Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy na pewno wybierze z polsko-norweskiej pary! Dlatego wypada stonować urzędowy optymizm naszego ministra Radosława Sikorskiego.

Parlamentarzyści teoretycznie wybierają z listy, którą przygotował im komitet ministrów, będący organem zarządzającym RE. Jednak wśród deputowanych istnieje bardzo silne lobby, aby sekretarza generalnego wybrać spośród siebie, a nie z grona byłych premierów. W roku 2004 deputowani dokładnie tak zrobili — kończący obecnie kadencję Terry Davis wyszedł z ich szeregów. Dlatego nic jeszcze nie jest przesądzone — nie tylko między Polakiem a Norwegiem, ale czy w ogóle w czerwcu w Strasburgu wybór nastąpi. Nie zdziwmy się, jeśli dojdzie do bojkotu obu narzuconych przez rządy kandydatów i temat zostanie odłożony do jesieni.

Jacek Zalewski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu