Kołodko nie jest pewien kiedy Polska spełni kryteria

22-11-2002, 17:48

WARSZAWA (Reuters) - Minister finansów powiedział w piątek, że nie jest pewien, kiedy Polska zdoła wypełnić kryteria nakładane przez Traktat z Maastricht na kraje wchodzące w skład Unii Gospodarczej i Walutowej (EMU).

Rząd zakładał, że Polska wypełni kryteria Traktatu do 2005 roku. Jednak członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP), Bogusław Grabowski, powiedział dziś w Londynie, że istnieje duże niebezpieczeństwo iż tak się nie stanie.

"Będziemy się starali wypełnić kryteria z Maastricht w rozsądnym czasie i nie za wszelką cenę (...) i dziś trudno jednoznacznie powiedzieć kiedy to się stanie" - powiedział dziennikarzom Grzegorz Kołodko w trakcie spotkania z ambasadorami krajów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

"Celem nie jest data (...) tylko szybki wzrost polskiej gospodarki, a wprowadzenie euro jest tylko jednym z instrumentów ku temu" - powiedział minister.

Traktat z Maastricht określił kryteria konwergencji (zbieżności), które muszą spełnić państwa pragnące przystąpić do EMU. Wśród nich do najważniejszych należą zasady, że deficyt budżetowy nie powien przekroczyć trzech procent PKB, a dług publiczny 60 procent PKB.

Inflacja nie może być większa o więcej niż 1,5 punktu procentowego niż jej poziom w trzech krajach o najniższej inflacji.

Polska wejść zamierza do Unii Europejskiej (UE) w maju 2004, a przyjęcie euro może nastąpić najwcześniej w dwa lata później.

"Nie jestem ani zwolennikiem przyspieszenia, ani spowolnienia. Wejście do eurolandu to nie jest wyścig z czasem" - powiedział Kołodko.

((Wojciech Moskwa, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Kołodko nie jest pewien kiedy Polska spełni kryteria