Kołodko: niższy deficyt i bezrobocie bez wzrostu inflacji

opublikowano: 26-07-2002, 10:12

Jednym z najważniejszych zadań rządu powinna być walka z wysokim, sięgającym 18 proc. bezrobociem - powiedział w sejmowym expose wicepremier Grzegorz Kołodko. Szef resortu finansów chce walczyć z bezrobociem, przyspieszyć wzrost gospodarczy i ograniczyć deficyt budżetowy. Minister uważa, że Polska ma szanse na szybki powrót na ścieżkę szybkiego wzrostu.

Kołodko przedstawił posłom trzy projekty ustaw związanych z rządowym programem antykryzysowym, które mają ożywić gospodarkę.

- Możliwe jest zmniejszanie bezrobocia bez zwiększania inflacji - powiedział w piatek w Sejmie Kołodko. Dodał, że największym problemem, jaki stoi przed polską gospodarką, jest bezrobocie.

- Tak być nie musiało. To bezrobocie mogło być już 1-proc., gdyby w przeszłości urzeczywistniano inne linie polityki gospodarczej - powiedział Kołodko. Wysokie bezrobocie nazwał "plagą, z którą powinien walczyć cały naród”. Kołodko szacował wcześniej, że bezrobocie zacznie się zmniejszać w listopadzie 2002.

Kołodko spodziewa się spadku inflacji w lipcu do 1,5 proc. z 1,6 proc. w czerwcu. Niską inflację nazwał "wielką zdobyczą, której nie można zaprzepaścić".

Minister uważa, że jeszcze za kadencji obecnego Sejmu możliwy jest powrót Polski na ścieżkę szybkiego wzrostu Produktu Krajowego Brutto, rzędu 5-7 proc. rocznie. W ubiegłym roku wzrost PKB wyniósł jedynie 1 proc.

- To jest możliwe jeszcze za kadencji tego parlamentu pod warunkiem, że będziemy lepiej koordynowali politykę przemysłową z handlową, politykę pieniężną z budżetową, strukturalnych zmian z potrzebami zmian infrastrukturalnych - powiedział Kołodko.

Wicepremier uważa też, że do 2005 roku istnieje szansa na ograniczenie deficytu budżetowego poniżej 3 proc. PKB. Rząd ustalił przyszłoroczny deficyt na poziomie 43 mld zł, ale nowy minister zapowiada jego ograniczenie.

- Mam nadzieję, że deficyt budżetu spadnie do 2005 roku poniżej 3 proc. PKB z obecnych 5,4 proc. - powiedział Kołodko w sejmowym expose.

Kołodko planuje ograniczenie w przyszłorocznym budżecie wzrostu wydatków z 4 proc.

do 3,7 proc.

- Chcemy przyjść do Wysokiej Izby z projektem budżetu, w którym planujemy zmniejszyć wydatki - z 4 proc. planowanych wcześniej proc. do 3,7 proc. - powiedział Kołodko.

Propozycje antykryzysowe Kołodki zawarte w pakiecie ustaw zawierają między innymi propozycje restrukturyzacji długoterminowych należności wobec państwa - umarzane mają być zaległości podatkowe, pod warunkiem, że zadłużone firmy będą płacić na bieżąco podatki i wniosą opłatę restrukturyzacyjną.

Z kolei banki, które udzielą kredytów restrukturyzowanym firmom będą mogły wpisać w koszty część kosztów związanych ze złymi kredytami, a więc obniżyć tym samym poziom płaconych podatków.

Kołodko powtórzył w Sejmie, że Narodowy Bank Polski i Ministerstwo Finansów pracują nad zmianą mechanizmu kursowego. NBP i MF powołały już zespół, który ma na celu wypracowanie strategii dojścia do euro.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Kołodko: niższy deficyt i bezrobocie bez wzrostu inflacji