Kołodko: Polska potrzebuje szybkiego wzrostu i gospodarki opartej na wiedzy

PAP
10-10-2015, 14:25

Szybki wzrost, gospodarka oparta na wiedzy, sprawiedliwy podział dóbr, korzystna integracja, skuteczne państwo to - według b. wicepremiera i szefa MF Grzegorza Kołodki -najważniejsze wyzwania, jakie stoją przed Polską. Opowiedział się też za utrzymaniem progresji podatkowej.

Prof. Kołodko wystąpił w sobotę, jako gość honorowy, na konwencji Zjednoczonej Lewicy w Warszawie.

Zobacz więcej

Grzegorz Kołodko Puls Biznesu

„Polska może i powinna wrócić na ścieżkę szybkiego rozwoju społeczno-gospodarczego (…) a dobrą strategię rozwoju społeczno-gospodarczego można oprzeć tylko na poprawnej teorii ekonomicznej, a nie na +mambo-jumbo+, a nie na banialukach, nie na głupotach, które głoszą teraz, ogłupiając elektorat, bo dla nich to jest elektorat, a nie społeczeństwo, żeby pozyskać ich jakimiś obietnicami bez pokrycia” – mówił Kołodko.

Zdaniem b. wicepremiera, by Polska mogła się rozwijać, nie może opierać się na "skompromitowanej idei nadwiślańskiego neoliberalizmu". "Dzisiaj trzeba odrzucić także koncepcję kapitalizmu państwowego, gdzie przerosty administracyjne, biurokracja, nieefektywne przedsiębiorstwa powiązane z koteriami politycznymi, które są skorumpowane, żerują na tych, którzy potrafią zorganizować produkcję, potrafią wydajnie pracować" – przekonywał.

Kołodko jest zdania, że odpowiedzią na polskie wyzwania jest "nowy pragmatyzm, który pokazuje, jak konstruować dynamiczną, długofalową, potrójną równowagę, nie tylko ekonomiczną (…), ale także równowagę społeczną i ekologiczną".

"Polska może i będzie coraz bogatsza, ale musi być także coraz czystsza i bardziej sprawiedliwą, bo bałamuctwem i głupotą ekonomiczną jest twierdzić to, że narastające nierówności w podziale dochodów i majątków sprzyjają rozwojowi" – ocenił. "To jest neoliberalna koncepcja, która służy wzbogacaniu nielicznych kosztem większości" – dodał b. wicepremier.

Przekonywał, że "trzeba iść do przodu". "Szybki wzrost, sprawiedliwy podział, korzystna integracja, skuteczne państwo. Co to jest szybki wzrost? Co najmniej 5 proc. średnio rocznie" – dowodził. B. minister finansów opowiedział się za utrzymaniem progresji podatkowej, większej jednak niż dotychczas, a także przeciwko zwiększaniu wydatków na zbrojenia, które nazwał „marnotrawieniem grosza publicznego”.

Według Kołodki, polska gospodarka nie może opierać się na „służbach mundurowych, wieprzowinie i węglu zamiast na wiedzy”. B. szef resortu finansów mówił też o potrzebie budowy sprawnej administracji, przyjaznej przedsiębiorcom. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Polityka / Kołodko: Polska potrzebuje szybkiego wzrostu i gospodarki opartej na wiedzy