Kołodko: Rząd i koalicja nie mają alternatywy dla PNFRP

08-06-2003, 23:34

Warszawa (ISB) – Rząd premiera Leszka Millera i koalicja Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD) i Unii Pracy (UP) nie mają alternatywy dla “Programu Naprawy Finansów Rzeczpospolitej”, powiedział w niedzielę wicepremier i minister finansów Grzegorz Kołodko. Rząd zajmie się nim we wtorek, który to będzie teraz najważniejszym dniem dla jego przyszłości, dodał.

„Ten rząd, ten premier, ta koalicja, ta formacja nie ma żadnego innego alternatywnego programu rozwoju społeczno-gospodarczego, jest tylko 'Program Naprawy Finansów Rzeczpospolitej', które zawsze traktowałem i traktuję instrumentalnie. To jest sposób na takie ustawienie przepływów finansowych, (…) żeby to podnosiło tempo wzrostu gospodarczego” – powiedział Kołodko w niedzielę w Kancelarii Premiera Rady Ministrów.

Program ten zakłada reformę finansów publicznych polegającą m.in. na obniżeniu podatku CIT do 19% z 27%, eliminację większości ulg i zwolnień w podatku dochodowym od osób fizycznych i wprowadzenie podatku od zysków kapitałowych na poziomie 19%. Działania te mają pozwolić na znalezienie środków na współfinansowanie projektów unijnych oraz stworzyć możliwość wypełnia kryteriów fiskalnych kryteriów z Maastricht w 2006 roku.

„Jestem przekonany, że to jest dobre dla Polski aby wejść do obszaru euro w roku 2007. Jest szansa i ona zostanie we wtorek potwierdzona decyzjami Rady Ministrów lub skreślona. Potwierdzenie otworzyłoby szansę wejścia do wspólnego obszaru celnego wiosną lub latem 2007” – powiedział wicepremier.

Zdaniem analityków głównym oponentem programu Kołodki w rządzie może być Jerzy Hausner, obecny minister gospodarki i pracy, który uważa, że najpierw trzeba gospodarkę ożywić, potem zaś próbować zrównoważyć deficyt budżetowy.

„Teraz nadchodzący wtorek jest najważniejszym dniem tego rządu. Oprócz rozszerzonego i zaktualizowanego Programu Naprawy Finansów RP, we wtorek na Radzie Ministrów stawiam pakiet dziesięciu fundamentalnych ustaw, które są niezbędne dla przetoczenia się masy krytycznej tego programu” – powiedział Kołodko.

„Te ustawy to siedem ustaw podatkowych, ustawa o funduszach inwestycyjnych, oraz dwie fundamentalne ustawy o finansach publicznych i dochodach jednostek samorządowych. Punkt trzeci to założenia do budżetu na 2004 rok” – dodał. Rząd musi bowiem przedstawić partnerom społecznym założenia do budżetu na rok przyszły do 15 czerwca.

Zdaniem części analityków program Kołodki może nie znaleźć poparcia rządu, co może grozić nie tylko odejście wicepremiera, ale także powołaniem nowego rządu.

„Są gotowe wszystkie założenia, zostały rozesłane w zeszłym tygodniu do członków rządu, a po wtorkowym posiedzeniu będą mogły być podane do wiadomości publicznej” = powiedział także.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski zapowiedział w niedzielę, że już w poniedziałek rozpocznie rozmowy z przedstawicielami rządu i ugrupowań politycznych, które potrwają co najmniej trzy dni i skoncentrują się na najważniejszych obecnie kwestiach: reformie finansów publicznych, przygotowaniach do wejścia do UE, projekcie budżetu 2004 oraz kwestii przyspieszonych wyborów parlamentarnych.

Kwaśniewski podkreślił, że chce pilnie omawiać te kwestie, ponieważ “nie ma już czasu na błędy”. W rozmowie z TVN 24 przyznał, że w programie Kołodki “w niektórych sprawach należałoby pójść głębiej”.

Zdaniem ministra finansów przystąpienie Polski do Unii Europejskiej może dać silny impuls wzrostowy dla gospodarki.

„Integracja z UE, pod warunkiem dobrego przeprowadzenia Programu Naprawy Finansów Rzeczpospolitej (…) to nam może dać 1,5 do 2,0% dodatkowo wzrostu gospodarczego” – powiedział Kołodko.

Frekwencja w referendum akcesyjnym 7-8 czerwca w Polsce wyniosła 58,8%, czyli przekroczyła wymagany przez prawo próg 50,0%, aby referendum było uznane za ważne, podała publiczna TVP w niedzielę przed godz. 21:00, powołując się na uaktualnione sondażu przeprowadzonego przez Pracownię Badań Społecznych (PBS) dla TVP. Zdecydowana większość, bo 81,7% głosujących opowiedziało się za przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej (UE) 1 maja 2004 roku na warunkach wynegocjowanych w ub. roku w Kopenhadze. (ISB)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Kołodko: Rząd i koalicja nie mają alternatywy dla PNFRP