Kolosalny koksowy poślizg

Maria Trepińska
opublikowano: 18-05-2006, 00:00

Jedne terminy mijają, drugie są wyznaczane. Tak jest od miesięcy, a holdingu węglowo-koksowego wciąż nie ma.

Nic nie wskazywało na to, że 15 maja Wojciech Jasiński, minister skarbu, nie złoży podpisu pod projektem utworzenia holdingu węglowo-koksowego. Taki termin został ustalony z resortem gospodarki i przekazany spółkom przewidzianym do konsolidacji.

Nie ma pośpiechu

Projekt wylądował w koszu?

— Nie. Przygotowania nadal trwają, a minister wydłużył termin podjęcia decyzji do końca czerwca — usłyszeliśmy w biurze prasowym Ministerstwa Skarbu Państwa.

Minister Jasiński zamierza zająć się sprawą dopiero po odbyciu się walnych Zakładów Koksowniczych Wałbrzych (ZKW) i Kombinatu Koksochemicznego Zabrze (KKZ) oraz Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). To może oznaczać, że skarb państwa nadal liczy na dywidendę od tych firm. KKZ miał w ubiegłym roku 50,9 mln zł zysku netto, przy przychodach 813,5 mln zł, a ZKW — 27,5 mln zł, przy obrotach 428,3 mln zł.

Jest też druga strona medalu. Przeciągające się procedury spowodują, że wkrótce wyceny akcji koksowni staną się po raz kolejny nieaktualne. Kto zapłaci za następne? Firmy. Będzie to rachunek za brak klarownych decyzji właściciela, czyli ministra skarbu i jego urzędników.

Na co czekają?

Paweł Poncyljusz, wiceminister gospodarki odpowiedzialny za górnictwo, jest przekonany, że holding węglowo-koksowy powstanie. W związku z tym, że poprzednie uchwały walnego JSW, czyli ministra gospodarki, dotyczące terminów dokapitalizowania spółki akcjami (po 73 proc.) koksowni Zabrze i Wałbrzych straciły ważność, konieczne będzie podjęcie kolejnych. I tak to trwa od 26 stycznia.

Przymiarki i przygotowania do utworzenia holdingu węglowo-koksowego ciągną się od czasów rządów SLD, nadal brakuje ostatecznej decyzji o dokapitalizowaniu JSW. W zamian za to skarb państwa miał objąć akcje nowej emisji JSW.

Według Janusza Olszowskiego, prezesa Górniczej Izby Przemysłowo-Hutniczej, tworzenie grupy węglowo-koksowej trwa zbyt długo, a koniunktura na węgiel koksowy z każdym dniem słabnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu