Komentarz Adama Sofuła: Ostatni dobry znak

Adam Sofuł
opublikowano: 25-11-2008, 07:33

To dobry znak — ucieszył się premier Donald Tusk na wieść, że prezydent podpisał ustawę o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Szef rządu ma powody do radości. Tym bardziej że taka okazja drugi raz prędko się nie zdarzy. Prezydent zapowiedział, że jutro ogłosi decyzję w sprawie ustaw zdrowotnych i nie pozostawił złudzeń, że odmowówi podpisania ustawy. Lech Kaczyński nie krył również krytycznego stosunku do rządowej ustawy o emeryturach pomostowych. Szanse na weto ocenił na sześć do czterech. Ten dobry znak był więc ostatni na najbliższe miesiące.

Prezydent podpisał ustawę o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, ale część przepisów skieruje do Trybunału Konstytucyjnego. Głowie państwa nie spodobały się zapisy ograniczające rolę NBP w funduszu. Rząd nie wyjaśnił, jakie przesłanki kierowały autorami ustawy, kiedy zmniejszyli liczbę reprezentantów NBP w BFG, podobnie prezydent nie wyjaśnia, dlaczego dwóch przedstawicieli NBP to za mało. Przesłanki merytoryczne nie są istotne dla żadnej strony tego sporu — ponieważ prezydent mianował prezesa NBP i będzie bronił jego pozycji. Co innego, gdyby prezesem NBP był ktoś inny — to zresztą już przerabialiśmy. Wszak intencją powołania zintegrowanego nadzoru finansowego było wyciągnięcie nadzoru nad bankami ze struktur NBP. Tyle że prezesem banku centralnego był wówczas Balcerowicz. I wtedy, i teraz nie chodziło o meritum, lecz o dość pierwotnie pojmowane strefy wpływów rządu i prezydenta.

Nie inaczej jest z kolejnymi zapowiadanymi wetami. Poza wyborczą reklamówką Prawa i Sprawiedliwości przeciwnicy ustawy o komercjalizacji szpitali nie mają innych argumentów. A gdyby poszukać, to może by się i znalazło. Ale po co. Ważne, że weto utrudni rządowi życie, a przy okazji można zaskarbić sobie wdzięczność związkowców, nawet nie czytając ustawy. Z drugiej strony można odnieść wrażenie, że rząd oczekuje prezydenckiego weta jak kania dżdżu — bo destrukcyjna rola prezydenta to znakomite wytłumaczenie dla braku sukcesów. Szkoda więc fatygi, by próbować prezydenta przekonać — niech w Pałacu Prezydenckim brylują związkowcy. Konkretne ustawowe zapisy stają się w tym konflikcie sprawą drugorzędną.

Podpis pod ustawą o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym jest nie tylko ostatnim, ale też wątłym powodem do radości premiera. Zwiększenie gwarancji dla depozytów bankowych ma jedynie znaczenie psychologiczne. Nie pojawiły się informacje jakoby depozyty klientów w polskich bankach były w jakikolwiek sposób zagrożone. W sytuacji kryzysu należy oczywiście maksymalnie uspokajać nastroje, ale trzeba pamiętać, że tylko temu służy podpisana przez prezydenta ustawa. I można zaryzykować twierdzenie, że tylko w sprawach psychologiczno-prestiżowych premier może oczekiwać dobrego znaku od prezydenta. A często taka okazja się nie trafia.

Adam Sofuł  

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Sofuł

Polecane