Komentarz Adama Sofuła: Reforma? Jeszcze nie przyszedł czas

Adam Sofuł
06-05-2008, 07:55

Zapowiada się dużo zmian w podatkach, ale wielkiej systemowej reformy podatkowej nie będzie —powiedziała wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch. Dodała, że na reformę przyjdzie jeszcze czas. Pytanie tylko — kiedy?

O konieczności reformy słyszymy od lat (zwłaszcza podczas kolejnych kampanii wyborczych), o tym, że nie przyszedł na nią czas — też słyszymy od dawna (chociaż raczej już po zakończeniu kampanii wyborczych). I wciąż nie możemy trafić na taką ekipę w resorcie finansów, która by doszła do wniosku, że czas na reformę — podatkową, finansów publicznych — jest właśnie teraz. Koalicja PO-PSL, choć rozbudziła apetyt na reformę, nie jest pod tym względem wyjątkiem. Status quo, nawet jeśli finanse trochę skrzypią, jest znacznie bezpieczniejsze pod względem politycznym niż radykalne zmiany. Przekonał się o tym premier Jerzy Buzek, a jego następcy wyciągnęli z tego stosowne wnioski.


Zamiast reformy podatkowej będziemy mieli znowu doraźne łatanie dziur, co ma swoją pokrętną logikę, zapewni bowiem komisji Janusza Palikota pracę (i sławę) na długie lata. Zamiast reformy finansów publicznych będziemy mieli spotkania premiera z ministrami. Pierwsza seria takich spotkań przyniosła oszałamiające efekty — starczyło kilka godzin rozmów, by znaleźć trzy miliardy złotych oszczędności. Jeśli premier z ministrami będzie odbywał takie spotkania w niezobowiązującej atmosferze częściej, wkrótce doczekamy się nadwyżki budżetowej. A na to, że ani podatki nie staną się logiczniejsze, ani wydatkowanie publicznych pieniędzy bardziej efektywne, mogą doprawdy narzekać tylko malkontenci.

Prawda, że trudno się doszukać w koalicji reformatorskiej determinacji. Donald Tusk pamięta zapewne, jak podatki podzieliły koalicję AWS-UW i chce uniknąć tego scenariusza. Nie można też nie dostrzegać zapowiedzi prezydenta, który ochoczo wetuje nienarodzone jeszcze ustawy. Można jednak rządowi zarzucić to, że nie próbuje, tylko czeka na lepszą polityczną pogodę. Zapomina jednak o tym, że ten, kto czeka na lepsze czasy, może doczekać się gorszych.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Sofuł

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Komentarz Adama Sofuła: Reforma? Jeszcze nie przyszedł czas