Komentarz IDM: Sytuacja na giełdzie może wyklarować się już w tym tygodniu

Anna Jacewicz
opublikowano: 08-12-2008, 10:27

W ciągu kilku ostatnich tygodni rynki pozostawały w trendzie bocznym, jedynie na surowcach obserwowaliśmy silną presję sprzedających. Pomimo bardzo słabych danych napływających z gospodarki amerykańskiej, dolar pozostawał stosunkowo mocny.

Departament Pracy ogłosił w piątek największy od 34 lat spadek miejsc pracy w sektorze pozarolniczym w listopadzie, co jednak nie przełożyło się na spadki na giełdach, a wręcz przeciwnie.

Giełda nowojorska zakończyła piątkowe notowania sporymi wzrostami. W dniu dzisiejszym wzrastały również azjatyckie indeksy akcji, więc lepszy sentyment może utrzymać się również w trakcie sesji europejskiej.

Ten tydzień rozpoczął się od istotnego osłabienia waluty amerykańskiej. Dolar ustanowił nowe minima lokalne w stosunku do euro i dolara. Być może inwestorzy w końcu powoli zaczynają odwracać się od waluty amerykańskiej, czemu sprzyja nieco lepszy sentyment na rynkach akcji. Indeks dolarowy zatrzymał się ponadto na istotnym oporze wynikającym z 38,2% zniesienia fib całości silnych spadków z poziomu 121,50,w związku z czym możemy spodziewać się korekty.

W bieżącym tygodniu uwaga inwestorów powinna być skupiona na danych z USA nt. bilansu handlu zagranicznego, inflacji PPI oraz sprzedaży detalicznej. Oprócz tego istotne będą dane z Eurolandu i Wielkiej Brytanii na temat produkcji przemysłowej. Poniedziałek rozpoczął się od silnych ruchów na USD, wobec czego spodziewamy się, że sytuacja powinna wyklarować się w najbliższym czasie, kiedy nastąpi wybicie z trendów bocznych.


EUR/PLN
Eurozłoty w dalszym ciągu pozostaje dość stabilny i utrzymuje swoje notowania powyżej 100-okresowej średniej na wykresie godzinowym. Poprawa sentymentu na rynkach akcji, nieco słabszy dolar nie pomagają jednak złotemu. PLN stopniowo osłabia się w stosunku do euro, ruch jest  mało dynamiczny , a wszelkie korekty wykorzystywane są do zakupów EUR/PLN.

Coraz częściej słyszymy ze strony członków RPP o możliwości wystąpienia obniżki stóp procentowych w grudniu, większej nawet niż 25pb.  Istotne wsparcie wyznacza poziom 3,80 i dopóki pozostajemy powyżej tego rejonu bardziej prawdopodobne jest dalsze osłabienie złotego.


EUR/USD

Dolar istotnie osłabił się w stosunku do euro w dniu dzisiejszym. Kurs eurodolara ustanowił nowe maksimum lokalne. Słabe dane z USA dodatkowo mogą wywierać presje na USD. Z technicznego punktu widzenia widzielibyśmy możliwość kontynuacji wzrostów w okolice maksimum lokalnego z końca listopada tego roku. Najbliższy opór wyznacza linia poprowadzona po ostatnich maksimach lokalnych w rejonie  1,2980, z którym zbiega się 78,6% zniesienia fib całości spadków z poziomu 1,3082. Wsparcie wyznacza rejon 1,2700.

GBP/USD

Po wyłamaniu się górą z zakresu kanału spadkowego waluta brytyjska istotnie zyskuje na wartości w stosunku do dolara. Zeszłotygodniowa obniżka stóp procentowych była dobrym momentem do realizacji zysków z krótkich pozycji w GBP/USD. Jak na razie możemy mówić jedynie o korekcie. Spodziewamy się rozszerzenia obecnego impulsu wzrostowego w okolice 1,5128, gdzie znajduje się 61,8% zniesienia fib całości spadków z poziomu 1,5540. Przełamanie tego poziomu bedzie symptomem do ruchu w okolice maksimów z końca listopada 2008 r.

USD/JPY
Poprawa sentymentu na rynkach akcji chwilowo wyhamowała umacnianie się jena. USD/JPY już ponad miesiąc handlowany jest w kanale spadkowym, a dolne ograniczenie tego kanału działa bardzo dobrze jako wsparcie. Obecnie możliwy jest ruch korekcyjny w okolice 95,20, a dopiero istotna poprawa sytuacji na rynkach akcji mogłaby przyczynić się do większego osłabienie JPY. Najbliższe wsparcie w postaci 92,75 wyznacza 100-okresowa średnia na wykresie godzinowym.

Anna Jacewicz
Autorka jest specjalistką Domu Maklerskiego IDM

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Jacewicz

Polecane