Komentarz Jacka Zalewskiego: Władza głucha na kwękolenie

Jacek Zalewski
22-03-2011, 07:17

Telewizyjne starcie byłego wicepremiera i  ministra finansów Leszka Balcerowicza z obecnym ministrem finansów Jackiem Rostowskim miało charakter zbyt akademicki i teoretyczny, by jakoś znacząco wpłynęło na odbiór społeczny ustawowych zmian forsowanych przez rząd.

Najważniejsze, że nie będzie miało absolutnie żadnego przełożenia na ścieżkę legislacyjną nowelizacji systemu emerytalnego. We wtorek zdominowana przez koalicję komisja finansów będzie kontynuowała prace, aby na posiedzenie Sejmu przygotować sprawozdanie i umożliwić w najbliższy piątek przegłosowanie ustawy. Telewizyjną dyskusję od biedy można uznać za formę zastępczą wysłuchania publicznego, na które w trybie formalnym nie zgodziła się sejmowa komisja.

Wszelkie próby grzebania przy projekcie wniesionym przez rząd do Sejmu mają dla solidarnej koalicji Platformy Obywatelskiej z Polskim Stronnictwem Ludowym wartość obszczekiwania przez psy karawany, która nieugięcie przedziera się przez legislacyjne piachy. Podczas sobotniego konwentyklu PO jej przewodniczący Donald Tusk rozwiał wszelkie wątpliwości, wydając czytelną dyrektywę "dosyć kwękolenia". Wszystkie zdrowe siły mają się skupić wokół generalnej linii, aby swoim zaufaniem umożliwić kierownictwu sprawowanie przewodniej roli dla powszechnego dobra. Ustroje się zmieniają, ale takie oczywiste prawdy polityczne trwają.

Dlatego prezydent Bronisław Komorowski bez wątpliwości otrzyma do podpisu ustawę w pożądanej wersji jedynie właściwej. Składka do otwartych funduszy emerytalnych zostanie zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc., potem ma podobno stopniowo wzrastać, by w roku 2017 osiągnąć 3,5 proc. A pozostała jej część trafi na indywidualne subkonta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Na takie ustawowe rozwiązanie jestem gotów bez ryzyka postawić każde pieniądze. Ale jak na tej operacji wyjdę jako przyszły świadczeniobiorca – nadal nie mam zielonego pojęcia. Niestety, mojej wiedzy nie poszerzyła telewizyjna debata.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Komentarz Jacka Zalewskiego: Władza głucha na kwękolenie