Komentarz Łukasza Bugaja: Korekta w rytm nienajlepszych wiadomości ze spółek

Xelion. Doradcy Finansowi
opublikowano: 29-07-2009, 09:37

Ostatnie dwa tygodnie przyzwyczaiły inwestorów do bardzo dobrych wiadomości ze spółek. Powiedzieć również trzeba, że  wszelkie sygnały ostrzegawcze były ignorowane. Teraz, gdy rynek wszedł w fazę korekty inwestorzy o wiele bardziej wczytują się w raporty i stwierdzają, że  wyniki oraz prognozy spółek na przyszłość nie należą do najlepszych.

Wczoraj Bank Millennium otworzył krajowy sezon wyników spółek. Pomimo, że zysk netto zaskoczył pozytywnie (oczekiwano tak naprawdę straty), to styl jego osiągnięcia nie spodobał się. Okazało się bowiem, że lepszy wynik to głównie zasługa mniejszych odpisów na rezerwy, gdyż przychody były bardzo słabe (mniejsze od prognoz). Atmosfery nie poprawił PKN Orlen, którego szacunkowe wyniki operacyjne również się nie spodobały. Indeksy więc po już tradycyjnym wzroście na otwarciu zaczęły słabnąć i taki stan rzeczy utrzymywał się praktycznie do końca sesji. Korekta nabrała rozpędu, gdyż spadki o 2 proc. nie można nazwać kosmetycznymi.

Rynki europejskie zachowywały się bardzo podobnie, gdyż tam spółki również nie rozpieszczały inwestorów. Co prawda wynik BP był lepszy od oczekiwań, ale spółka spodziewa się długiej recesji. Podobnie w swoim liście do akcjonariuszy prezes Deutsche Banku oświadczył, że pozostaje ostrożny co do rozwoju sytuacji gospodarczej w przyszłości, spodziewając się dalszego wzrostu liczby upadłości osób prywatnych i firm. Jego bank tworząc 1 mld euro rezerw na kredyty nieregularne tylko potwierdził słuszność tezy, że kryzys może się i skończył, ale recesja trwa w najlepsze i jeśli chodzi o wyniki banków z działalności podstawowej ma się bardzo dobrze. Działalność inwestycyjna to już oczywiście inna historia. Ten sam Deutsche Bank dzięki niej zwiększył zysk w II kwartale o 68 proc.

Za oceanem rynek podążał znanym z ostatnich dni schematem. Słabe otwarcie i początek sesji, po czym popyt próbuje podnosić indeksy. Wczoraj niedźwiedziom pomagały dane makro, gdyż indeks zaufania konsumentów Conference Board, spadł drugi miesiąc z rzędu i to bardziej od prognoz. Inny zestaw danych pałał jednak optymizmem. Mowa tutaj o indeksie cen domów S&P/Case-Shiller, który po raz pierwszy od lipca 2006 roku wzrósł w relacji do poprzedniego miesiąca. Tego pozytywnego wymiaru cenowego brakowało w poniedziałkowym raporcie o sprzedaży nowych domów. Teraz otrzymujemy jednak znak, że oprócz poprawy aktywności w sektorze nieruchomości, również i cena podlega tak potrzebnej gospodarce stabilizacji.

Sesja na Wall Street zakończyła się kosmetycznymi spadkami. Widać byki są już zdecydowanie słabsze i nie stać ich na wypracowanie zwyżek. Nie może to dziwić widząc wykupienie rynku. Korekta z pewnością jeszcze się nie zakończyła. 

Łukasz Bugaj
Analityk
Xelion. Doradcy Finansowi

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Xelion. Doradcy Finansowi

Polecane