Komentarz Piotra Kuczyńskiego: bunt w klubie Demokratów

Xelion. Doradcy Finansowi
opublikowano: 10-12-2010, 10:00

W USA byki podczas czwartkowej sesji usiłowały znowu przebić się przez opory z listopada. Naruszenie z poprzedniego dnia nie miało żadnego znaczenia prognostycznego. Dane makro bykom sprzyjały, ale czynniki polityczne nieco popyt hamowały.

    Tygodniowe dane z rynku pracy w USA były lepsze od oczekiwań. Ilość wniosków o zasiłek zmniejszyła się z 438 na 421 tys. Spadła również średnia 4. sesyjna. Nic dziwnego w tych danych nie było. Przecież sezon sprzedaży świątecznej trwa, a to zwiększa zatrudnienie tymczasowe. Dane o zapasach w hurtowniach są zazwyczaj przez rynki lekceważone, ale warto się im przyglądać, bo sygnalizują, czy dynamika sprzedaży z hurtowni przewyższa przyrost zapasów. Okazało się, że zarówno zapasy (wzrost o 1,9 proc.) jak i sprzedaż (wzrost o 2,2 proc.) były dużo wyższe niż oczekiwano (około pół procent). Co prawda stosunek zapasów do sprzedaży (1,18) nie zmienił się, ale tak duży wzrost zapasów i sprzedaży bardzo dobrze rokuje sprzedaży świątecznej.
 
    Pojawiły się jednak problemy polityczne. Podczas głosowania w klubie Demokratów w Izbie Reprezentantów przyjęto rezolucję wzywającą do zablokowania porozumienia, które Barack Obama, prezydent USA zawarł z Republikanami w sprawie przedłużenia zwolnień podatkowych ery prezydenta Busha.  Demokraci chcą, żeby Senat i prezydent wrócili do dyskusji nad innym kompromisem. Taka rezolucja nie jest obowiązująca, ale bunt w obozie prezydenta może doprowadzić rzeczywiście do zmiany treści porozumienia.

    Na rynku akcji sesja rozpoczęła się od kolejnego szturmu na opór, czyli 61,8 proc. zniesienie bessy Fibonacciego. Nadal drożały akcje sektora finansowego. Zachowanie tego segmentu rynku mimo trapiących go nieszczęść nie przestaje zadziwiać. I znowu niedźwiedzie bez problemów doprowadziły do spadku indeksów. Pomógł im opisany wyżej sprzeciw Demokratów. Byki się jednak nie poddały i indeksy znowu ruszyły na północ. S&P 500 bez problemów pokonał opór z listopada i naruszył zniesienie Fibonacciego. Trochę niepokoi to, że przełamanie tak ważnych poziomów odbyło się tak beznamiętnie. Wygląda to na dopychanie kolanem, ale wynik idzie w świat. Tylko ten niesamowity optymizm niepokoi… Znowu rekord dwulecia.

    GPW rozpoczęła w czwartek dzień od zwyżki indeksów, ale była to zwyżka niewielka i niepewna. Szybko okazało się, że ostrożność była bardzo wskazana, bo po 2 godzinach wzrosty indeksów w Europie załamały się a z nimi wzrost EUR/USD. To doprowadziło do spadku WIG20. Po południu poprawa nastrojów na innych giełdach również u nas zaczęła podnosić indeksy, ale bardzo szybko WIG20 utknął po prostu tuż pod poziomem środowego zamknięcia. Po publikacji danych w USA indeks bardzo powoli ruszył na północ, ale kompletnie nic z tego nie wyszło. Ostatnie 30 minut było bardzo słabe i zakończyliśmy dzień spadkiem WIG20 o 0,2 proc. Warty zauważenia był bardzo duży obrót - przede wszystkim „nakręcony” przez fixing. Mam wrażenie, że fundusze po prostu restrukturyzują portfele przed końcem roku.

Piotr Kuczyński, główny analityk Xelion. Doradcy Finansowi

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Xelion. Doradcy Finansowi

Polecane