Komentarz Piotra Kuczyńskiego: Fed i sektor bankowy nadal w centrum uwagi

Piotr Kuczyński
opublikowano: 26-10-2010, 09:57

Na rynkach amerykańskich poniedziałek był dniem reakcji na trzy czynniki: na szczyt G20, na informacje z sektora finansowego i na dane makro. Wynik szczytu ministrów finansów G20, na którym nie doszło do podjęcia żadnych znaczących decyzji, był praktycznie żaden. Kurs EUR/USD wzrósł jedynie nieznacznie.

Dane makro były korzystne dla byków. Raport o sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA pokazał wzrost sprzedaży we wrześniu o 10 proc. w porównaniu do sierpnia. To wyraźnie więcej niż oczekiwane 4 proc. Spadła też - o 1,9 proc. - liczba niesprzedanych domów. Minusem było to, że spadła mediana cenowa (2,4 proc. r/r). Minusem było też to, że 20 proc. domów na rynku wtórnym jest sprzedawana przez banki, które przejęły je - nie wiadomo, czy zgodnie z prawem- od niewypłacalnych dłużników. To może niedługo znowu pogorszyć sytuację rynku nieruchomości.

Dodatkiem do tego raportu było to, co powiedział Ben Bernanke, szef Fed, podczas konferencji Fed i Federal Deposit Insurance Corp. (FDIC) poświeconej przejmowaniu domów w następstwie niespłaconych kredytów i przyszłości rynku nieruchomości. Mówił dużo o problemie dokumentacji kredytów hipotecznych, którego wynikiem jest zatrzymanie sprzedaży przejętych domów. Fed włączy się w badanie tego problemu i niedługo opublikuje na ten temat raport. Podczas tej samej konferencji FDIC stwierdziła, że problem z przejmowanymi domami szybko nie zostanie rozwiązany, a to może zaszkodzić rynkowi nieruchomości.

Nic dziwnego, że takie informacje szkodziły sektorowi bankowemu. Poza tym, szkodziło mu to, że "The Wall Street Journal" poinformował o znalezieniu przez Bank of America błędów w dokumentacji dotyczącej przejmowanych domów. Szerokiemu rynkowi pomagały jednak nie tylko dane makro i wzrosty cen surowców. Pomagało przede wszystkim czekanie na pomoc Fed. Goldman Sachs w swoim raporcie zapewnił, że Fed już na najbliższym posiedzeniu wznowi poluzowanie ilościowe (QE). Ocenił też, że ta druga runda QE będzie miała wartość 2 000 mld USD.

Mające takie tło byki miały problem z sensownym podniesieniem indeksów. Owszem, po rozpoczęciu sesji indeksy błyskawicznie ruszyły na północ i S&P 500 bardzo szybko rósł ponad 1 proc. Potem jednak zaczął się powoli osuwać i w końcu zamarł, czekając na ostatnią godzinę sesji. Byki w końcówce usiłowały szarpnąć rynkiem do góry, ale nic z tego nie wyszło i dzień zakończyliśmy niewielkimi zwyżkami w niczym niezmieniającymi obrazu rynku, który szykuje się według mnie do korekty.

GPW rozpoczęła poniedziałkową sesję blisko jednoprocentowym wzrostem, ale bardzo szybko podaż zredukowała skalę zwyżki o połowę. Prawie cały wzrost WIG20 zawdzięczał drożejącym akcjom KGHM. Pomagała im nie tylko drożejąca miedź, ale też to, że Goldman Sachs podwyższył cenę docelową dla spółki do 170,83 zł. Szkodził indeksowi najbardziej spadek ceny akcji PZU i trochę PKO BP. Lepiej niż WIG20 zachowywał się tym razem MWIG40. Praktycznie od początku sesji na rynku zapanował męczący marazm. Była jeszcze szansa na niewielki wzrost indeksu, ale kolejny cudo-fixing sprowadził WIG20 do poziomu z piątku. Prawdopodobieństwo powstania formacji RGR (sygnałem byłoby przełamanie 2.600 pkt.) nie zmieniło się.

Piotr Kuczyński 
Główny analityk Xelion Doradcy Finansowi

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Kuczyński

Polecane