Komentarz Piotra Kuczyńskiego: Gracze widzą tylko dobre informacje

Piotr Kuczyński
opublikowano: 03-09-2010, 09:38

W USA gracze byli w czwartek zdecydowanie większymi optymistami niż ich koledzy w Europie. Po trzyprocentowych zwyżkach w  środę byki miały ochotę na przedłużenie rajdu i nie bardzo chciały czekać na  piątkowe dane z rynku pracy. Środowa zmiana nastrojów była tak wyraźna, że w dalszym ciągu wszystko interpretowano na korzyść posiadaczy akcji. Poza tym nie było żadnych poważnych informacji zmuszających do sprzedaży.

Dane makro publikowane w USA były zdecydowanie niejednoznaczne, ale wybierano tylko pozytywne interpretacje. Cotygodniowy raport o zmianie zatrudnienia na rynku pracy był w zasadnie neutralny. Ilość nowych zasiłków dla bezrobotnych zmniejszyła się z 473 na 472 tys. (oczekiwano niewielkiego wzrostu), a średnia 4. sesyjna spadła. Dane były neutralne, bo taka wartość nadal jest stanowczo za duża jak na gospodarkę będącą w fazie ożywienia. Druga partia danych też nie była jednoznaczna. Lipcowe zamówienia w przemyśle wzrosły o 0,1 proc., ale oczekiwano wzrostu o 0,4 proc. Trudno to uznać za dobre dane. Indeks podpisanych umów kupna domów na rynku wtórnym wzrósł o 5,2 proc. m/m – oczekiwano spadku o 1,5 proc. Raport jest dość mocno dodatnio skorelowany z danymi o sprzedaży domów (z przesunięciem o około 2 miesiące). Tak naprawdę nic on jednak nie mówi o stanie rynku, bo nie wiemy, jakie są ceny. Poza tym po ostatnim załamaniu zawsze musi się pojawić odreagowanie. Nie zapowiada się, żeby było duże.

Rynkowi akcji oprócz wątpliwej jakości danych makro pomagało też to, że w sierpniu sprzedaż detaliczna w sklepach otwartych przynajmniej przez 12 miesięcy wzrosła o 3,2 proc., czyli mocniej niż w lipcu (2,8 proc.), ale wolniej niż oczekiwano (3,5 proc.). Mimo słabszej od oczekiwań sprzedaży raport został potraktowany jako „byczy”. Inwestorzy doszli do wniosku, że sezon sprzedaży przed rozpoczęciem roku szkolnego będzie korzystny dla handlowców. Akcje spółek tego sektora wyraźnie drożały.

Rosły też umiarkowanie indeksy giełdowe. W końcówce wzrosty się zwiększyły i stały się całkiem solidne. Układ techniczny po tych zwyżkach się nie zmienił. Powiedziałbym tak: jeśli padnie poziom 1.100 pkt. to zostanie zaatakowany poziom 1.130 pkt. i tam rozstrzygnie się walka o wrzesień. Prawdopodobieństwo powstania formacji odwróconej RGR cały czas rośnie.

GPW była w czwartek rano daleka od euforii. Od samego początku sesji na rynku panował marazm. WIG20 nieznacznie wzrósł, szybko wrócił do poziomu neutralnego i tam zamarł. Nasi gracze doskonale wiedzieli, że w trakcie sesji pojawi się wiele danych makro, które bardzo mogą zmienić obraz sesji, więc po prostu czekali z podjęciem decyzji. Sesja zakończyła się mini–wzrostem (0,29 proc.). Podkreślić trzeba, że była to już trzecia sesja z dużym obrotem i trzecia z niewielkimi zmianami indeksów. Jak widać różnica zdań jest bardzo duża, a niedźwiedzie i byki mają równe siły, a zdecydowany ruch powinniśmy zobaczyć niedługo. Zakładam, że ruch do góry, bo takie są teraz sygnały analizy technicznej.

Piotr Kuczyński
Główny analityk firmy Xelion Doradcy Finansowi

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Kuczyński

Polecane