Komentarz Piotra Kuczyńskiego: koniec kwartału sprzyja bykom

Xelion
opublikowano: 29-09-2009, 08:39

W poniedziałek w USA kalendarium było kompletnie puste, więc wydawało się, że co prawda odbicie po trzech sesjach spadków indeksów zobaczymy, ale że nie będzie to odbicie bardzo mocne. Okazało się jednak, że to, o czym pisałem w piątek w „Subiektywnej ocenie sytuacji” miało decydujące znaczenie. Chodzi oczywiście o „window dressing” w końcówce miesiąca i kwartału. W takich okresach byki niejako z góry mają przewagę, a po kilku dniach spadków i bez negatywnych informacji ta przewaga była szczególnie duża.  

    Niech kto chce wierzy, że euforyczne zakupy akcji wynikały z aktywności na polu fuzji i przejęć, ale ja nie radziłbym w to wierzyć. Owszem, Abbott Laboratories przejmie za 6,6 mld USD Solvay, a Xerox kupi za 6,4 mld USD Affiliated Computer Services. To nieznacznie mogło poprawiać nastroje (skoro są przejęcia to znaczy, że jest nadzieja na rozwój), ale nie tak mocno, żeby inwestorzy kupowali wszystkie akcje na szerokim rynku. Być może trochę pomagała bykom informacja o planowanym przez MFW podniesieniu prognoz dla gospodarki globalnej (za kilka dni), ale to też był tylko pretekst.

    Tylko rynek akcji szalał od początku sesji – waluty, surowce i obligacje zachowywały się bardzo spokojnie. Gracze kupowali akcje tylko i wyłącznie dlatego, że po trzech sesjach spadku rynkowi należała się korekta, a koniec kwartału siłę tej korekty zwiększał. Właściwe przez ostatnie cztery godziny nic interesującego się nie działo – indeks S&P 500 kreślił linię poziomą. Pod koniec widać było lekką chęć do realizacji zysków. Korekta się rynkowi należała, ale wzrosty indeksów nie zmieniają sytuacji technicznej szczególnie, że wolumen bardzo mocno spadł zdecydowanie nie potwierdzając kierunku indeksów. Indeks S&P 500 ma już teraz nieco ponad jeden procent do poważnego oporu. Jak patrzę na różne indeksy nastrojów to widzę, że zdecydowana większość graczy nie wierzy w jego przebicie, co (paradoksalnie) nie jest złym dla byków sygnałem.

   Na GPW w poniedziałek panował totalny spokój. Obroty były bardzo mizerne, co tym bardziej sygnalizowało, że mamy do czynienia z sesją „na przeczekanie”. Rozpoczęła się ona wzrostem WIG20, co było reakcją na doskonałe nastroje panujące w Niemczech po wyborach. Potem jednak indeks wrócił do poziomu z piątku i wokół niego oscylował prawie do końca sesji. Doskonałe rozpoczęcie handlu w USA pozwoliło wypracować niewielki wzrost indeksów (w dużej części, dzięki PKN), ale sesja znaczenia prognostycznego nie miała.    
  
Piotr Kuczyński, główny analityk Xelion. Doradcy Finansowi

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Xelion

Polecane