Komentarz Piotra Kuczyńskiego: Mocny dolar prowadzi do zawirowań na rynkach

Piotr Kuczyński
opublikowano: 18-12-2009, 09:26

Czwartkowa słabość rynków amerykańskich miała swój początek w środę, kiedy to nie udało się zakończyć sesji przekonującymi wzrostami, a komunikat po posiedzeniu FOMC został przyjęty wzruszeniem ramion. Gracze bardziej chcą już dowieźć wyniki do końca roku niż podejmować jakieś istotne decyzje inwestycyjne. Nic dziwnego, że nawet dobre dane makro są lekceważone.

Publikowane w czwartek dane makro były znowu niezłe. Raport o tygodniowej zmianie na rynku pracy był na pozór dla byków niekorzystny, bo ilość nowych wniosków o zasiłek wzrosła z 474 do 480 tys. (oczekiwano spadku). Jednak średnia czterotygodniowa spadła po raz piętnasty z rzędu. Spadła też znowu ogólna ilość pobieranych zasiłków. W sumie można ten raport uznać za neutralny. Jednoznacznie pozytywne było to, że z 16,7 do 20,4 pkt. wzrósł indeks Fed z Filadelfii – oczekiwano małego spadku. Jednak od kilku miesięcy reakcje rynków na regionalne wskaźniki koniunktury są ospałe, wiec i tym razem też tak było. Indeks wskaźników wyprzedających (LEI) od dłuższego już czasu nie ma większego znaczenia prognostycznego, ale z pewnością pozytywne było, że znowu wzrósł (0,9 proc.) i to mocniej niż oczekiwano (0,7 proc.).

Na rynku walutowym nadal trwała przecena euro. W nocy do głosu doszli zwolennicy dolara i kurs EUR/USD dosłownie się załamał. Trochę dziwne jest to, że z takim opóźnieniem widzimy reakcję na obniżenie ratingu Grecji. Przede wszystkim jednak to zmienione nastawienie do dolara jest odpowiedzialne za skalę umocnienia. W komentarzach pisze się, że to Fed umocnił dolara, ale to jest totalne nieporozumienie. Po posiedzeniu FOMC kurs EUR/USD ledwo drgnął, a załamał się 7 godzin później, kiedy Amerykanie już spali. W czwartek dolarowi pomagało kilka czynników: niechęć do euro (winna jest Grecja, Hiszpania, Irlandia), dobre dane makro w USA i pogorszenie nastrojów na giełdach. Przyczyny różne – skutek taki sam. Od kilku dni uprzedzałem, że teraz tak właśnie będzie się rynek zachowywał. Tak duże spadki wymagają już jednak korekty. Zobaczymy ją pod byle pretekstem.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Rynkowi akcji szkodziło (oprócz spadków cen surowców) umocnienie dolara, bo to obniża konkurencyjność amerykańskiej gospodarki. Spotkałem tak karkołomne wytłumaczenie spadku indeksów, według którego to obawa przed wzrostem stóp procentowych zwiększała podaż. Wystarczy spojrzeć na rentowność obligacji (mocno spadła), żeby stwierdzić, że to nie jest prawda. Powodem spadku indeksów i cen surowców było zamykanie pozycji otwartych w procesie carry trade, a ten proces miał źródło w rynku walutowym – w kolejnym, bardzo poważnym umocnieniu dolara. Indeksy spadły o ponad jedne procent, a S&P 500 wrócił pewnie do wnętrza obowiązującego od połowi listopada trendu bocznego. Nie zdziwię się jeśli pozostanie w nim do końca roku.

GPW rozpoczęła czwartkową sesję podobnie jak inne giełdy europejskie – niewielkim spadkiem indeksów. Z początku nie widać było wielkiego niepokoju – gracze spokojnie rolowali kontrakty z serii grudniowej na marcową. Jednak przed południem pogarszające się nastroje na innych giełdach i prognozy KGHM zwiększyły podaż. Podobno – tak twierdzą źródła Reutersa – KGHM w 2010 będzie miał niższy zysk niż w 2009. Rynek czekał na niewielkich minusach, które zwiększyły się po publikacji danych z amerykańskiego rynku pracy. Kończyliśmy dzień, bez próby obrony, spadkiem WIG20 o 1,2 proc. Indeks ten stoi już na linii dziewięciomiesięcznego trendu i pojawiły się sygnały sprzedaży, ale kolejny spadek niczego by nie zmienił – według mnie nadal obowiązuje trend boczny: 2.200 – 2.400+ pkt.           

Piotr Kuczyński
Główny analityk firmy Xelion Doradcy Finansowi

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Kuczyński

Polecane