Komentarz Piotra Kuczyńskiego: na początku grudnia byki nie rezygnują

Piotr Kuczyński, główny analityk Xelion. Doradcy Finansowi
opublikowano: 02-12-2009, 09:07

Zachowanie rynków w USA w pierwszym dniu grudnia sugerowało, że rozpoczął się nieco opóźniony rajd św. Mikołaja. Trochę mnie to dziwi, bo realnych podstaw do dużych wzrostów nie było, a zawyżanie sobie przez fundusze bazy na przyszły rok jest nieco bez sensu. Z rynkiem jednak się nie dyskutuje. Dane makro pomagały bykom w umiarkowany sposób.

     Indeks ISM dla sektora przemysłowego gospodarki USA spadł w listopadzie mocniej niż oczekiwano (z 55,7 pkt. na 53,6 pkt.), ale pozostał nad poziomem 50 pkt. To znaczy, że ta część gospodarki rozwija się, chociaż nieco wolniej niż oczekiwano. Wydatki na konstrukcje budowlane w październiku nie zmieniły się – oczekiwano spadku. To plus, ale nie powód do euforii. Indeks podpisanych umów kupna domów na rynku wtórnym wzrósł o 3,7 proc. m/m – oczekiwano wzrostu kosmetycznego (0,6 proc.). To znowu plus, ale nie od dzisiaj wiadomo, że te dane niewiele mówią o realnej sytuacji na rynku. Nie znamy cen, a z takiej umowy można w USA bardzo długo się wycofać. Reasumując: były powody do bardzo umiarkowanego i tylko umiarkowanego optymizmu. W poprawie nastrojów pomagały również dobre dane z Chin (wzrost PMI). Sprawa Dubaju też pomagała, bo ostatecznie zeszła z wokandy. Dubai World poinformował o rozmowach w sprawie restrukturyzacji połowy długu zapewniając jednocześnie, że druga jego część jest bezpieczna.

    Jak widać sytuacja na świecie poprawiała nastroje na giełdach, do tego dochodziły umiarkowanie dobre dane makro, a to podnosiło kurs EUR/USD pomagając surowcom, co znowu poprawiała nastroje na rynku akcji. Szybko zapomniano o słabej sprzedaży detalicznej. Takie sprzężenie zwrotne szybko podnosiło indeksy. Końcówka była słabsza, ale dzięki małemu wzrostowi w poniedziałek i większemu we wtorek spadki z krótkiej, piątkowej sesji zostały prawie całkowicie wymazane. Wróciliśmy do sytuacji sprzed „sprawy Dubaju”, a indeks DJIA nawet poszedł wyżej. To wcale nie znaczy, że teraz już indeksy będą tylko rosły. Wręcz przeciwnie: teraz zaczynają się schody.

    GPW rozpoczęła wtorkową sesję od wzrostu indeksów. Tego można było oczekiwać, bo oczywiste było, że indeksy w Europie będą rosły. Po godzinie WIG20 rósł o ponad 1,5 procent, a potem nawet zaatakował poziom 2.400 pkt., ale ten ruch się bykom nie udał i rynek wszedł w męczący, długi marazm. Dopiero początek sesji w USA doprowadził do wybicia. Indeksy mocno wzrosły, ale ten atak również się nie powiódł, a publikacja w USA słabszego od oczekiwań indeksu ISM dodatkowo zwiększyła w ostatnich minutach podaż. WIG20 wzrósł jedynie o jeden procent, czyli rozsądnie. Obrót był bardzo mały. Takie zwyżki są bardzo podejrzane, ale tak to często na naszej giełdzie bywa, że duży kapitał stoi z boku, a potem się włącza popychając indeks w tym samym kierunku. Cokolwiek by się jednak nie stało to w dalszym ciągu podtrzymuję to, co mówiłem już od dawna: do końca roku albo wzrost albo trend boczny. Dużej korekty nie będzie, bo nie ma na to czasu.       

Piotr Kuczyński, główny analityk Xelion. Doradcy Finansowi

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Kuczyński, główny analityk Xelion. Doradcy Finansowi

Polecane