Komentarz Piotra Kuczyńskiego: Rozczarowanie i kilka pretekstów przyczyną spadków indeksów

Piotr Kuczyński
opublikowano: 08-09-2010, 09:28

Powracający z trzydniowego weekendu Amerykanie trafili na dzień, w którym nie było publikacji ważnych dla nich danych makro. Znali już jednak zawartość propozycji prezydenta Baracka Obamy odnośnie do nowych środków, które mają pobudzić gospodarkę. Część została przedstawiona w poniedziałek, część będzie przedstawiona w środę, ale rynek już dobrze wie, co będą zwierały. Nastroje po wystąpieniu prezydenta były nieciekawe. Można powiedzieć, że zostało przyjęte z obojętnością, co może w  przyszłości bykom zaszkodzić.

Koncentrowano się na sytuacji panującej na rynku walutowym. Euro traciło na skutek nie tylko pogorszenia nastrojów na giełdach. Wall Street Journal opublikował artykuł mówiący o słabości „testów wytrzymałości”, które przeszły banki europejskie, a przedstawiciel związku banków niemieckich powiedział, że 10 największych banków Niemiec może potrzebować 105 mld euro nowego kapitału. Dodało się do tego, to co w piątek powiedział przedstawiciel PIMCO (za 3 lata Grecja zbankrutuje). Do tego doszły bardzo złe dane o zamówieniach przemysłowych w Niemczech.

Na rynku akcji szczególne słabo zachowywały się akcje sektora finansowego. Podobno właśnie z powodu obawy o europejski sektor finansowy. Nie należy do końca w to wierzyć. Gdyby rzeczywiście spora ilość graczy poważnie niepokoiła się sektorem bankowym to spadki indeksów w Europie nie byłyby tak małe, a w USA niedźwiedzie wygrałyby na całej linii. Tak jednak nie było. Sesja w USA zakończyła się raczej solidnymi spadkami, ale okno hossy zamknięte nie zostało. Z całą pewnością był to odpoczynek po 3 dniach wzrostów. Niewątpliwie był to też przejaw rozczarowania planem Obamy. Elementy związane z bankami europejskim na razie odłożyłbym na bok. Reagowanie na to, co ktoś powie czy napisze nie ma wielkiego sensu. Najważniejsze jest to, że mimo spadków „byczy” obraz wykresów się nie zmienił.

GPW zachowywała się we wtorek od rana bardzo dobrze. Owszem, WIG20 spadał, ale spadał kosmetycznie. Na innych giełdach indeksy traciły nieco mniej niż jeden procent, a u nas indeks spadał o 0,3 proc. Wyglądało to tak jakby nasi gracze zakładali, że europejskie spadki są tylko i wyłącznie korektą. Po 1,5 godzinie indeksy w Europie traciły już ponad jeden procent, a to również u nas musiało zwiększyć podaż. Nadal jednak nasz rynek był dużo silniejszy i jak tylko rynki europejskie się uspokoiły to WIG20 wrócił do poprzednich poziomów. Szczególnie dobrze zachowywał się kurs PKO BP. Koniec sesji był po prostu neutralny, bo spadku indeksu o 0,36 proc. nie można uznać za poważną korektę.

Piotr Kuczyński
Główny analityk firmy Xelion Doradcy Finansowi

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Kuczyński

Polecane